Poznań: nabożeństwo ekumeniczne w 90. rocznicę urodzin Chiary Lubich (opis)
22 stycznia 2010 | 21:31 | msz Ⓒ Ⓟ
W dniu 90. rocznicy urodzin Chairy Lubich, założycielki Ruchu Focolari, spotykamy się na wspólnym nabożeństwie ekumenicznym, by razem z chrześcijanami różnych wyznań modlić się o jedność Kościoła – powiedział ks. Maciej K. Kubiak do zgromadzonych sympatyków i członków Ruchu Focolari. Redaktor naczelny Radia Emaus przewodniczył nabożeństwu w kaplicy Radia Emaus w Poznaniu.
W Poznaniu o jedność chrześcijan modlili się przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Poznańskiej Grupie Ekumenicznej. Wśród nich byli ks. Jan Ostryk, superintendent Kościoła ewangelicko-metodystycznego, ks. Paweł Minajew z Kościoła prawosławnego i ks. Ireneusz Szwarc z Kościoła rzymsko-katolickiego, proboszcz poznańskiej katedry. Rocznica urodzin Chiary Lubich wpisała się w obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Główny odpowiedzialny za Ruch w Polsce Max Stebler, przypominając życiorys założycielki Focolari, podkreślił jej zaangażowanie na drodze dialogu ekumenicznego oraz międzyreligijnego. Jedność, miłość i braterstwo stanowią trzon charyzmatu Dzieła Maryi – oficjalnej nazwy Ruchu Focolari. – Prośmy Boga, by pozwolił kontynuować dzieło Chiary Lubich i by w ten sposób przybliżała się realizacja słów Jezusa: „aby wszyscy byli jedno” – mówił Max Stebler.
Uczestnicy nabożeństwa wysłuchali fragmentu przemówienia założycielki Ruchu Focolari, wygłoszonego przez nią w Genewie w 2002 roku. Był to jednocześnie komentarz do czytanej podczas nabożeństwa Ewangelii wg św. Jana.
Swoim świadectwem ekumenicznego doświadczenia podzieliło się też małżeństwo Joanna i Wiktor Dubaniewiczowie z Warszawy, którzy należą do Ruchu. – Chrystus mówi, że każdy człowiek jest kandydatem do jedności i z każdym trzeba ją budować – mówił Wiktor Dubaniewicz.
– Myślę, że idea Ruchu Focolari jest uniwersalna i aktualna zwłaszcza czasom nam współczesnym – powiedziała KAI Danuta, sympatyzująca z Ruchem. Poznańska wspólnota Ruchu Focolari ma swoją siedzibę w Poznaniu przy ul. Zielonej.
Chiara Lubich urodziła się 22 lutego 1920 r. w Trydencie. W szkole należała do Akcji Katolickiej, później wstąpiła do Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego. Zafascynowana franciszkańskim radykalizmem wyboru Boga i przykazaniem miłości bliźniego, gotowej poświęcić życie dla innych, pragnęła czynem urzeczywistniać słowa Ewangelii. Wraz ze swymi koleżankami w okupowanym Trydencie w 1944 r. zorganizowały prywatną sieć pomocy – zalążek Ruchu Focolari („ognisko”).
Myślą przewodnią życia Chiary Lubich stały się słowa modlitwy Jezusa: „Aby wszyscy byli jedno” (J 17,21). Działała na rzecz jedności i dialogu religijnego, odbyła wiele spotkań z przywódcami religijnymi. Uhonorowana licznymi nagrodami, wyróżnieniami i doktoratami honoris causa; w 1977 r. otrzymała „religijnego Nobla” – Nagrodę Templetona za postęp w badaniach i odkryciach w dziedzinie rzeczywistości duchowej, a w 1996 r. Nagrodę Pokojową UNESCO.
Dziś Dzieło Maryi rozwija się w różnych gałęziach życia społecznego i podejmuje różne formy działalności, m.in.: Mariapoli – miasteczko Maryi, apostolstwo słowa drukowanego. Chiara Lubich wprowadzała w życie ideały jedności i dialogu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.