Poznańscy studenci spędzą miesiąc na misjach w Ugandzie
05 sierpnia 2022 | 13:14 | jcz, msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Już za kilka dni, 9 sierpnia, rozpocznie się doświadczenie misyjne członków Akademickiego Koła Misjologiczne (AKM) im. dr Wandy Błeńskiej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ośmioro członków AKM wraz z postulatorem procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej ks. Jarosławem Czyżewskim oraz s. Elżbietą Sołtysik, klawerianką, spędzi miesiąc w Ugandzie. W tym kraju dr Błeńska pracowała jako lekarka przez 43 lata.
Pierwsze dni pobytu w Afryce wolontariusze spędzą w Bulubie, w szpitalu św. Franciszka, gdzie pracowała dr Błeńska ponad 40 lat. Tam, będą mieli okazję poznać osoby, które znały Doktę i współpracowały z Nią. Następnie polscy studenci zostaną zakwaterowani na terenie diecezji Masaka, gdzie będą pracować jako wolontariusze.
Miesiąc spędzony w Ugandzie będzie dla tych młodych ludzi wielowymiarowym doświadczeniem życia wśród tamtejszej ludności, poznawania ich kultury, sposobu przeżywania wiary i piękna Kościoła – powiedział ks. Jarosław Czyżewski. Postulator w procesie beatyfikacyjnym dr Wandy Błeńskiej dodał, że będzie to także świadectwo wiary, polskiej kultury i tradycji.
Poczynania wolontariuszy można śledzić na blogu: akmuganda2022.misja.info oraz w mediach społecznościowych dedykowanych Matce Trędowatych: Facebook oraz Instagram.
Osobą kontaktową jest Aleksandra Łączna, prezes AKM: 726 465 936, olalaczna5@gmail.com
***
Wanda Błeńska (1911-2014) urodziła się w Poznaniu. Od dziecka marzyła o tym, by zostać lekarką na misjach. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Uniwersytecie Poznańskim. W 1951 r. rozpoczęła pracę wśród trędowatych w Bulubie w Ugandzie, gdzie spędziła 43 lata.
Powołała do życia centrum szkolenia asystentów medycznych w zakresie diagnozowania i leczenia trądu (dziś ośrodek nosi jej imię). Została jednym z najlepszych specjalistów na świecie w dziedzinie leczenia tej choroby. Zdobyła serca Ugandyjczyków nie tylko kompetencjami zawodowymi, ale i swoim podejściem do chorych. Nazywano ją „matką trędowatych”. Dzięki swej pracy pomogła przełamać społeczny lęk przed chorymi na trąd.
Wanda Błeńska na stałe wróciła do Polski na początku lat 90., zamieszkując w Poznaniu. Mimo podeszłego wieku do końca życia brała udział w życiu misyjnym Kościoła. Do 93. roku życia prowadziła wykłady w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
W 2003 r. jej imieniem nazwano Instytut Misyjnego Laikatu przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Uczestniczyła w misyjnych sympozjach, odwiedzała szkoły i duszpasterstwa.
W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej. Jej imię nadano też Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu.
W 2018 r. została wybrana przez mieszkańców na „Poznaniankę stulecia”.
Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania.
Zmarła 27 listopada 2014 r. w Poznaniu w wieku 103 lat. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.