Pracownicy służby zdrowia archidiecezji przemyskiej pielgrzymowali do Markowej
22 września 2024 | 12:43 | pab | Markowa Ⓒ Ⓟ
W Markowej 21 września zgromadzili się pracownicy służby zdrowia na dorocznej pielgrzymce. W tym roku spotkali się przy relikwiach bł. rodziny Ulmów. Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal. – Każdemu choremu z naszej strony – duszpasterzy i pracowników służby zdrowia – potrzebna jest miłość, życzliwość, zainteresowanie, dobroć i czas – wskazywał metropolita przemyski w homilii.
Na początku swojego kazania abp Szal przywołał historię z życia rodziny Ulmów, kiedy w grudniu 1939 r. Wiktoria wezwała do chorego Józefa niemieckiego lekarza. A ten okazał się godny przysięgi Hipokratesa, nie zważając na narodowość pacjenta, czy inne uprzedzenia. Zalecona kuracja przyniosła oczekiwany efekt i Józef powrócił do zdrowia.
Kaznodzieja przytoczył treść przysięgi, której pierwotny kształt przypisuje się Hipokratesowi, greckiemu lekarzowi żyjącemu w latach 460 – 375 p.n.e. Jak zauważył jej autor był poganinem, ale wydźwięk przysięgi jest bardzo chrześcijański. Na niej bazuje współczesna przysięga lekarska, uznając przede wszystkim wartość życia i dobro drugiego człowieka dotkniętego cierpieniem.
Abp Szal zwrócił uwagę, że ostatnie zdanie „Idź i ty czyń podobnie” wskazuje, że miłosiernym Samarytaninem ma być cały Kościół, „który ma zadanie pochylać się nad cierpiącymi i pomagać tym, którzy potrzebują pomocy”.
Zauważył, że w dyskusji nad ochroną zdrowia bardzo dużo mówi się o wielkich nakładach finansowych, jakich wymaga współczesna medycyna. Zaznaczył jednak, że niemniej ważna jest postawa wobec chorego i poświęcony mu czas.
– Każdemu choremu z naszej strony – duszpasterzy i pracowników służby zdrowia – potrzebna jest miłość, życzliwość, zainteresowanie, dobroć i czas – wskazywał.
Metropolita przemyski zachęcał do modlitwy za wstawiennictwem św. Łukasza – patrona służby zdrowia i bł. rodziny Ulmów o siły, wytrwałość i wierność powołaniu. – Módlmy się o wrażliwość na ludzki ból i cierpienie, o życzliwość, cierpliwość, opanowanie, wyrozumiałość – powiedział.
Po liturgii uczestnicy pielgrzymki mieli okazję do zwiedzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów oraz skansen w Markowej.
W przyszłym roku medycy spotkają się w parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Marcina w Komborni koło Krosna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.