Prawie 7 tys. diakonów stałych ze 100 krajów przybyło do Watykanu
22 lutego 2025 | 13:53 | tom | Watykan Ⓒ Ⓟ

Prawie 7000 diakonów stałych ze 100 krajów bierze udział w trwającym do niedzieli spotkaniu Roku Świętego 2025 w Rzymie. Około 4000 diakonów pochodzi z Włoch, następnie 1300 z USA, 650 z Francji, 350 z Hiszpanii, 230 z Brazylii, 160 z Niemiec i 150 z Meksyku, poinformował Watykan.
Jednym z najważniejszych punktów pielgrzymki w Roku Świętym są święcenia diakonów, które odbędą się w niedzielę w Bazylice św. Piotra. Przyjmie je 23 mężczyzn z Brazylii, Kolumbii, Francji, Włoch, Meksyku, Polski, Hiszpanii i USA. Papież Franciszek, który od tygodnia jest leczony z powodu infekcji dróg oddechowych w szpitalu Gemelli, powierzył przewodniczenie ceremonii abp Rino Fisichelli, głównemu odpowiedzialnemu za organizację i przebieg Roku Świętego.
„W Rzymie niesamowitą solidarność w modlitwie i wielkie współczucie dla papieża można obecnie `poczuć rękami`, a także wielką nadzieję, że wyzdrowieje”, powiedział diakon Andreas Frank, były szef Instytutu Diakonatu Stałego w archidiecezji wiedeńskiej, w wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej Kathpress.
Bycie świadkami nadziei
Oprócz nabożeństw w dwunastu kościołach w centrum Rzymu odbywają się spotkania i katechezy dla diakonów pod hasłem: „Znaki nadziei w posłudze diakońskiej” według grup językowych. W sobotę wszyscy uczestnicy będą mogli przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Międzynarodowe spotkanie jest poświęcone tematowi „Diakoni w Kościele synodalnym i misyjnym: bycie świadkami nadziei”.
Międzynarodowe spotkanie diakonów stałych jest jednym z ponad 30 „jubileuszy” dla różnych grup, które odbędą się w ciągu roku w ramach Roku Świętego 2025, który papież zainaugurował w Boże Narodzenie. Obejmują one spotkania dla wolontariuszy (marzec), dla chorych i pracowników służby zdrowia (kwiecień), dla rodzin, dzieci, dziadków i seniorów (maj), dla młodzieży (sierpień) oraz dla księży i biskupów (czerwiec).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.