Prawo a sumienie – prawnicy na 40. pielgrzymce na Jasną Górę
06 października 2019 | 13:21 | it / hsz | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
„Prawo a sumienie” pod takim hasłem na Jasnej Górze odbyła się 40. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników. W tym roku miała ona także charakter dziękczynienia za zakończenie procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego, który zainicjował jasnogórskie spotkania polskich prawników.
Ks. Tomasz Czarnocki, krajowy duszpasterz prawników przypomniał, że Prymas Tysiąclecia sam był prawnikiem i wiedział w jak ważnym obszarze życia społecznego ta grupa pracuje. – Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że trzeba wpływać na poszczególne grupy zawodowe, trzeba wskazywać im drogę, trzeba integrować. On nam patronuje. Jest to dla nas osoba, która jest świetlanym wzorem – powiedział kapłan.
Pan Andrzej, prawnik z Warszawy podkreśla, że podczas pielgrzymki modli się właśnie o integrację środowiska, ale w duchu miłości. – Zwłaszcza teraz kiedy chodzi o pracę wymiaru sprawiedliwości, która w różny sposób jest oceniana, prawnicy we wszystkich grupach zawodów prawniczych powinni się zintegrować, zwłaszcza w tej chrześcijańskiej miłości, bo tego dziś brakuje. Zapominamy o dziesięciu przykazaniach a to jest najważniejsze – uważa uczestnik pielgrzymki.
Celem i zadaniem Krajowego Duszpasterstwa Prawników jest umacnianie wierności wartościom chrześcijańskim, które winny być fundamentem wszelkiego dobrego prawa.
Mszy św. przewodniczył bp Piotr Sawczuk, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników, a homilię wygłosił ks. Tomasz Czarnocki, krajowy duszpasterz prawników.
– Tematem wiodącym w tym roku jest sprawa sumienia w prawie, a więc w całym procesie stanowienia prawa, a potem jego stosowania i przestrzegania. Sumienie jest tą instancją, która jest dla człowieka wierzącego podstawową przy podejmowaniu wszystkich decyzji – mówił na początku Mszy św. bp Sawczuk.
List do prawników, uczestników jasnogórskiej pielgrzymki, wystosował prezydent Andrzej Duda, doktor nauk prawnych. „Uważam za niezmiernie ważne, by obowiązujące w państwie polskim prawo zarówno litera przepisów, i ich interpretacje, jak też sposób stosowania było podporządkowane najwyższym wartościom naszej wspólnoty – napisał prezydent. Jego zdaniem „tylko tak przecież możemy uniknąć popadnięcia w bezduszny formalizm i pozytywizm, które w dalszej konsekwencji prowadzą nie tylko do aktów niesprawiedliwości, dokonywanych w majestacie prawa, lecz nawet do wypaczenia lub wręcz odwrócenia pierwotnego sensu i celu samych norm i zasad leżących u podstaw systemu prawnego”.
W programie Pielgrzymki Prawników Polskich znalazła się także Droga Krzyżowa na Wałach oraz spotkanie formacyjno–dyskusyjne w Sali Papieskiej.
Na doroczne spotkanie przyjechało ok. 300 osób z duszpasterstw prawniczych, wśród nich prawnicy, sędziowie i adwokaci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.