Prezydent odwiedził harcerzy w bazie „Orle Gniazdo”
25 lipca 2019 | 14:20 | rr / hsz | Opartowo Ⓒ Ⓟ
Harcerzem pozostaje się do końca życia. To, czego uczy harcerstwo, i to, w jaki sposób harcerstwo buduje człowieka, uważam za jedną z absolutnie najważniejszych wartości, jeżeli chodzi o różne formy wychowania młodzieży – stwierdził Andrzej Duda. Prezydent spotkał się w środę, 24 lipca w obozie harcerskim w bazie „Orle Gniazdo” w Opartowie koło Rajgrodu z harcerzami z Podlasia i Mazur.
Obecnie w bazie „Orle Gniazdo” trwa obóz harcerski, którego komendantem jest ks. hm Tadeusz Białous, Komendant Szczepu Pokolenie JP II i zarazem Diecezjalny Duszpasterz Harcerzy Diecezji Ełckiej. – Mamy 90 uczestników obozu, którego hasłem jest „W 10 dni dookoła świata” – mówi KAI ks. Białous.
Podczas wizyty w obozie harcerskim Andrzej Duda złożył kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej i ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Potem wraz z harcerzami odśpiewał modlitwę harcerską. Prezydent wysłuchał meldunku drużyn. Odśpiewano hymn harcerski, następnie Andrzej Duda udał się do podobozów. Prezydent wręczył każdej drużynie flagę Polski. Odpowiadał również na pytania harcerzy.
Spotkanie zakończyło wspólne ognisko, które prezydent rozpalił wraz z harcerzami. – Obóz to szkoła życia – powiedział Andrzej Duda, gratulując harcerzom organizacji. Prezydent przy ognisku i harcerskich piosenkach wspominał obozy nad Jeziorem Rajgrodzkim, na których sam bywał jako harcerz. Mówił, że wstąpił do harcerstwa w 1983 r., a zakończył tę przygodę w 1990, kiedy skończył 18 lat. „Harcerzem pozostaje się do końca życia. Cieszę się, że mam przyjemność po tylu latach znowu usiąść w harcerskim kręgu nad tym jeziorem. Harcerstwo jest dzisiaj dla mnie niezwykłą wartością. To, czego uczy harcerstwo, i to, w jaki sposób harcerstwo buduje człowieka, uważam za jedną z absolutnie najważniejszych wartości, jeżeli chodzi o różne formy wychowania młodzieży” – mówił prezydent.
W bazie harcerskiej „Orle Gniazdo” Prezydent spotkał się m.in. z harcerzami z miejscowości Chełchy. Obiecał im wtedy, że postara się w tym roku odwiedzić ich nad Jeziorem Rajgrodzkim, gdzie spędzają czas na obozie harcerskim.
Baza harcerska Orle Gniazdo powstała w 2003 r. dzięki wspólnej inicjatywie ks. Aleksandra Dobrońskiego, ks. Tadeusza Białousa i Mariana Podleckiego. Miejsce wybrane wówczas na obozy dla harcerzy to teren przylegający do lasu, w odległości ok. 100 m od jeziora. Niegdyś służyło jako ogród dla miejscowych pracowników leśnych. Zostało nazwane „Orlim Gniazdem”, gdyż na tym terenem często przelatują orły, które w okolicach maja swoje gniazda. Baza harcerzy archidiecezji białostockiej i diecezji ełckiej ma charakter ekumeniczny, gdyż co roku przybywa tu także młodzież wyznania prawosławnego.
Dzięki życzliwości wielu osób, w sposób szczególny leśników, baza zmieniała się na coraz bardziej okazałą. 16 lipca 2005 r. bp Jerzy Mazur uroczyście poświęcił kaplicę pw. bł. ks. Wincentego Stefana Frelichowskiego. Dnia 27 sierpnia 2007 r. w bazie odbył się zlot harcerzy z archidiecezji białostockiej i diecezji ełckiej z okazji 100-lecia skautingu. 3 sierpnia 2010 r. w Orlim Gnieździe odbyło się uroczyste poświęcenie kamienia upamiętniającego polskich oficerów – żołnierzy Wojska Polskiego, Funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji, leśników oraz inteligencji polskiej, zamordowanych w Katyniu, Twerze oraz Charkowie. Równocześnie upamiętniono ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Gościem honorowym na uroczystościach była Prezydentowa Karolina Kaczorowska, która przybyła wraz z córką Alicją Jankowską – harcmistrzem działającym w środowiskach polonijnych.
W bazie gościł także abp Gerhard Ludwig Müller, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Ponadto przebywali tutaj tacy goście jak śp. kard. Józef Glemp Prymas Polski, abp Henryk Hoser czy abp Jakub – prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej.
W „Orlim Gnieździe” w Opartowie, rokrocznie odbywają się obozy harcerskie. Jeden turnus trwa przeważnie 10 dni. Średnia liczba osób przebywających na jednym turnusie to ok 100 uczestników. W ciągu wakacji co roku odbywa się od 4 do 5 turnusów. W przeciągu 15 lat istnienia bazy wypoczywało ty ok. 6000 uczestników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.