Prof. Buttoglione w Gnieźnie: Europa musi pamiętać o przesłaniu Jana Pawła II
23 września 2018 | 12:35 | tk / pz | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Europejczycy powinni wznieść serca i umysły ku wartościom, na które wskazywał Jan Paweł II – powiedział dziś podczas XI Zjazdu Gnieźnieńskiego prof. Rocco Buttiglione. Włoski filozof i były polityk ocenił, że jedyną drogą wiodącą do ponownego rozkwitu Europy jest połączenie humanizmu świeckiego i chrześcijańskiego.
„Muzyką wolności jest Słowo Boże, które stało się ciałem i stało się częścią naszej historii. Poprzez wielkich świętych, którzy ewangelizowali Europę, Słowo to weszło w życie naszych narodów, w proces tworzenia samoświadomości” – powiedział Buttiglione. Jego zdaniem byłoby trudne, a być może w ogóle niemożliwe, aby Europa kontynuowała swój taniec wolności, o ile muzyka ta nie zabrzmi ponownie w sercach i duszach naszych narodów.
Włoski myśliciel przypomniał, że podczas pierwszej pielgrzymki do swojej ojczyzny św. Jan Paweł II powiedział w Warszawie, że nie da się wykreślić krzyża Jezusa Chrystusa z historii Polski, i że tylko w tym krzyżu staje się ona historią nadziei.
„W tym samym duchu możemy dziś powiedzieć, że nie jest możliwe wykorzenienie krzyża Jezusa Chrystusa z historii Polski i Europy” – stwierdził Buttiglione.
Znawca myśli Karola Wojtyły zwrócił też uwagę, by właściwie rozumieć proces integracji Europy. Nie jest bowiem tak, że kraje Zachodu w jakiś sposób „dopuszczają” do integracji z krajami byłego bloku komunistycznego. Jednoczenie Europy należy rozumieć raczej jako wymianę darów. „Zachód pomaga nowym krajom unijnym zbudować solidną gospodarkę rynkową, natomiast Wschód ofiaruje fundamentalne wartości chrześcijańskie na nowo odkryte dzięki walce ,za waszą wolność i naszą” – podkreślił Rocco Buttiglione.
XI Zjazd Gnieźnieński obraduje od piątku pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. W zjazdowych obradach biorą zwierzchnicy Kościołów różnych wyznań, politycy, naukowcy oraz ponad pół tysiąca uczestników z 13 europejskich krajów m.in. z Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Francji, Belgii, Holandii, Węgier oraz Włoch.
Gościem pierwszego dnia zjazdu był prezydent RP Andrzej Duda. Do Gniezna przybył też m.in. kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. W niedzielę wygłosi on prelekcję i homilię podczas kończącej obrady Mszy świętej w katedrze gnieźnieńskiej.
XI Zjazd Gnieźnieński współorganizowało 14 organizacji i stowarzyszeń kościelnych, m.in. Katolicka Agencja Informacyjna. Organizatorem jest Fundacja św. Wojciecha–Adalberta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.