Prof. Chantal Delsol w Krakowie: naszym ideałem jest Królestwo nie z tego świata
21 września 2024 | 00:50 | dg | Kraków Ⓒ Ⓟ
„Naszym ideałem jest Królestwo nie z tego świata, a równocześnie jest ono tym jedynym, które może się oprzeć tym wszystkim utopiom” – mówiła prof. Chantal Delsol. Francuska filozofka wzięła udział w XXIV międzynarodowej konferencji z cyklu „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej – Nowy kształt Europy”.
– Chrześcijaństwo stanowi kuźnię naszych korzeni, nawet jeśli chrześcijańskie korzenie zostały odrzucone przez państwa europejskie – mówiła prof. Delsol wyjaśniając, że co prawda wciąż chrześcijaństwo jako kultura przenika europejski sposób życia i dostrzega się, że ukształtowało Europę, to nie rządzi już obyczajami, jak miało to miejsce do Oświecenia. Stało się bytem mniejszościowym i musi odnaleźć się w nowej roli. Potępienie modernizmu przez Piusa IX w słynnym Syllabusie nie przyniosło skutku i nie zatrzymało rozwoju nowoczesnych idei.
W XX wieku na Soborze Watykańskim II pojawiły się idee modernizacji chrześcijaństwa, trudno powiedzieć, czy za późno i dlaczego po soborze doszło do upadku religijnych praktyk na Zachodzie. „Chrześcijaństwo, jeśli się uwolni od starych demonów, będzie w stanie nam ogromnie pomóc w pełnych niepokoju współczesnych czasach” – przekonywała francuska naukowczyni.
Opowiadając o swoim doświadczeniu wspomniała, że 50 lat temu, gdy studiowała filozofię w Lyonie, na uniwersytecie wszyscy byli marksistami czy trockistami, również chrześcijanie. „Późno zrozumieli, że tak się nie da, że marksizm jest morderczą utopią. Czemu chrześcijanie jednak do projektów Marksa lgnęli? Bo te ideały kojarzyły im się z Ewangelią” – mówiła. – Jeżeli jako chrześcijanie możemy odegrać dziś jakąś rolę, jest to poszukiwanie, rozeznanie granicy między ideałem a utopią – stwierdziła filozofka.
– Dążymy do panowania Boga, oczekujemy, by nastało Królestwo Boże, próbujemy przekuć nadzieje w program. Ta pokusa jest w nas bardzo silna, cała nasza historia pokazuje, jak ta pokusa jest silna. Niemal w każdym wieku pojawiali się fanatyczni apostołowie, przekonani, że są w stanie doprowadzić do idealnego społeczeństwa. Najświeższe takie trendy to ruchy zielonoświątkowe. Marksizm na szczęście został obalony, ale pokusa budowania raju na ziemi wraca w inny sposób – mówiła prof. Delsol, poddając krytyce współczesne utopie dotyczące np. równości społecznej. „Chrześcijanie masowo ulegają marksistom, jak pół wieku temu. Chrześcijanie żałując, że znaleźli się w mniejszości, zdają się wierzyć, że znajdą nowe życie przyjmując pewne postmodernistyczne tezy, które miałyby się realizować teraz – stwierdziła zauważając, że przed taką postawą przestrzegał np. Chesterton.
Według prof. Delsol zanika dziś chrześcijańska misyjność: „Nie ma już dziś mowy o nawracaniu innych, bo wielu twierdzi, że wszystkie kultury i religie są równe. Równość rozciąga się nie tylko na jednostki, ale też wartości. Zastępuje się ideę prawdy, prawdę zastąpiono narracjami”. – Utopie przybierają nowe formy, ich władza jest większa, bo transcendencja została wymazana, a tylko transcendencja może stawić im czoła. Tu właśnie mają wkroczyć chrześcijanie, na tym polega nasza rola – przekonywała. „Naszym ideałem jest Królestwo nie z tego świata, a równocześnie jest ono tym jedynym, które może się oprzeć tym wszystkim utopiom” – dodała zaznaczając, że świat musi pokornie godzić się z niedoskonałą rzeczywistością, że trzeba rozróżnić między ontologiczną równością a tym, czego doświadczamy w aktualnej rzeczywistości, w naszej kondycji. „Nie próbujmy zamieniać rzeczywistości w raj, bo to kończy się budowaniem piekła, a proponujmy nawrócenie” – apelowała, podkreślając rolę prawdy, zwłaszcza dotyczącej antropologii.
Konferencja „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej – Nowy kształt Europy”odbywa się w hotelu Hotel Holiday Inn w Krakowie, organizowane jest przez Fundację im. bp. Tadeusza Pieronka we współpracy z Fundacją Roberta Schumana w Luksemburgu, Grupą Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) w PE, Delegacją Polską we Frakcji Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) w PE, Komisją Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) oraz pod patronatem honorowym dr. Aleksandra Miszalskiego, prezydenta Miasta Krakowa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.