Prof. Rotfeld na KUL: obserwujemy fundamentalne podważenie ładu międzynarodowego
01 marca 2025 | 07:00 | Monika Stojowska/KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ

Nastąpiło fundamentalne i jakościowe podważenie ładu międzynarodowego, który do tej pory obowiązywał. Wszystko, co dotychczas było traktowane jako fundament i podstawa ładu międzynarodowego w Europie, przestało być traktowane jako istota tego ładu – powiedział na KUL prof. dr hab. Adam Rotfeld, badacz stosunków międzynarodowych i były minister spraw zagranicznych. Wykładem „Poszukiwanie nowej strategii bezpieczeństwa Polski w Europie” zainaugurował nowy kierunek studiów podyplomowych na KUL: „Dyplomacja i służba zagraniczna”.
Prof. Rotfeld przypomniał, że dotychczasowy ład opierał się na trzech elementach polityki bezpieczeństwa: sile, czyli potencjale państw, interesach narodowych i wartościach. W stosunkach międzynarodowych wartości opierały się na nienaruszalności granic i integralności terytorialnej. Między innymi te zasady znalazły się w akcie końcowym Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – podpisanym przez 33 państwa europejskie oraz Stany Zjednoczone i Kanadę w 1975 roku.
– Wszystkie te wytyczne nie są traktowane jako obowiązujące – stwierdził prof. Rotfeld, przywołując rosyjską agresję na Ukrainę. – Wojna trwa już ponad trzy lata i Ukraina nie tylko, że nie otrzymała pomocy żadnego z mocarstw, ale stała się ofiarą bezprecedensowej agresji. Zapewniania Ukrainy o bezpieczeństwie w zamian za oddanie broni jądrowej okazały się pustymi słowami. A rezolucje ONZ nie mają charakteru obowiązującego. Nikt nie zapobiegł tej wojnie i agresor nie został ukarany – stwierdził.
Zdaniem byłego ministra spraw zagranicznych, wielkie mocarstwa – USA, Chiny i Rosja – mają dzisiaj imperialne ambicje. Odnosząc się do nowej administracji w USA i jej działań, podkreślił, że Stany Zjednoczone pozostaną państwem demokratycznym, choć na czele administracji są ludzie, którzy mają tendencje autorytarne. – Ale demokracja budowana jest na instytucjach. Instytucje prawa amerykańskiego są na tyle silne, że to państwo pozostanie demokratyczne, przetrwa tę kadencję. Zniszczyć demokrację w Stanach Zjednoczonych będzie sprawą niezwykle trudną – uważa prof. Rotfeld.
Jezuici o decyzji „krzycha jezuity” o małżeństwie: wciąż jest związany ślubami i nie może nauczać w imieniu Kościoła
Demokracja wystawiona jest na próbę nie tylko w USA, ale także w wielu innych państw w Europie. – Z demokracją jest jak z jazdą na rowerze, demokracja jest to proces i po to, żeby ona przetrwała trzeba naciskać na pedały, po to, żeby ten rower się utrzymał, rower, którym możemy określić demokrację. A to naciskanie na pedały to jest używanie instytucji – obrazował gość KUL.
Odnosząc się do sytuacji naszego kraju prof. Rotfeld podkreślił znaczenie respektowania prawa. – Polska powinna stać się w swojej strategii państwem niezbędnym i będzie uznawana jako ważny kraj pod warunkiem, że Polacy będą traktować prawo, praworządność i trójpodział władzy jako fundamentalne elementy swojej państwowości – mówił prof. Adam Rotfeld.
Wykład prof. Adama Rotfelda „Poszukiwanie nowej strategii bezpieczeństwa Polski w Europie” zorganizowało Centrum Badań nad Dyplomacją KUL. Spotkanie zainaugurowało nowe studia podyplomowych „Dyplomacja i służba zagraniczna”, prowadzone przez Centrum Badań nad Dyplomacją.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.