Prokuratura nie będzie ścigać matek zostawiających dzieci w „oknie życia”
23 grudnia 2019 | 19:40 | TVPINFO, lk / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Prokuratura nie będzie wszczynała postępowań w celu ustalenia osoby, która zostawiła dziecko w „oknie życia”, o ile nie stwierdzi uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa – takie postanowienie wydał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem, „okna życia” są „piękną, szlachetną ideą”, a matek pozostawiających tam swoje dzieci nie powinno się ścigać ani piętnować.
Minister sprawiedliwości poinformował w poniedziałek, że zdarzają się sytuacje, gdy pozostawienie noworodka w oknie życia skutkuje rozpoczęciem postępowań karnych. Podkreślił, że taki krok nie jest porzuceniem, dlatego zdecydował się wydać nowe zalecenia.– W ramach tych zaleceń przypominam, że jest niedopuszczalne, i w tym sensie zakazuję prokuraturze podejmowania czynności procesowych w związku z artykułem 210 Kodeksu karnego, który rodzi konieczność prowadzenia postępowania wtedy, kiedy rzeczywiście do porzucenia dziecka doszło. Pozostawienie dziecka w „oknie życia” nie jest aktem porzucenia – zaznaczył minister sprawiedliwości.
Zdaniem Zbigniewa Ziobry, osoby, które zostawiają dzieci w „oknach życia”, co do ogólnej zasady nie powinny być ścigane. Jak mówił, okna życia „to piękna idea, którą należy szanować, chronić”. – Noworodek pozostawiony w oknie życia to jest uratowane życie, a nie powód do piętnowania, ścigania matki – dodał minister sprawiedliwości.
„Okna życia” to miejsca, w których matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko, bez narażania jego życia i zdrowia. Okno otwiera się od zewnątrz, są w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Po otwarciu włącza się alarm, który wzywa personel.
Rola Caritas kończy się z chwilą przekazania dziecka pod opiekę medyczną. Odtąd zajmują się nim pracownicy szpitala, do którego dziecko zostaje skierowane na badania. Dalszy jego los określają procedury ustalone przez państwo.
Diecezjalne Caritas prowadzą 61 takich okien, zazwyczaj we współpracy ze zgromadzeniami żeńskimi, domami samotnej matki, a nawet szpitalami miejskimi. Co najmniej 31 dalszych „okien życia” jest prowadzonych przez żeńskie zgromadzenia zakonne. Do tej pory w „oknach życia” prowadzonych przez Caritas Polska znaleziono blisko 100 dzieci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.