Prokuratura w Portugalii bada sprawę domniemanego ukrywania nadużyć przez przewodniczącego episkopatu
11 kwietnia 2024 | 13:03 | NM/JP, mz | Lizbona Ⓒ Ⓟ
Prokuratura generalna Portugalii potwierdziła, że prowadzi dochodzenie dotyczące domniemanego ukrywania nadużyć seksualnych przez aktualnego przewodniczącego Konferencji Episkopatu tego kraju biskupa José Ornelasa. Ordynariusz diecezji Leiria-Fatima, jak podał w środę portugalski wymiar ścigania, jest podejrzany o możliwe ukrywanie nadużyć seksualnych, do których miało dojść w jednym z sierocińców prowadzonych przez sercanów (Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego) w Mozambiku.
Zgromadzeniu temu przewodził wówczas José Ornelas. Portugalski hierarcha twierdzi, że nigdy nie ukrywał informacji o domniemanych nadużyciach, ale sam w 2011 r. przekazał informację Stolicy Apostolskiej o przypadku pracującego na terenie Mozambiku duchownego tego zgromadzenia, wobec którego pojawiło się podejrzenie popełnienia przestępstwa. Dodał, że oskarżony o nadużycia duchowny nie podlegał wówczas jego poleceniom, ale jednej z mozambickich diecezji.
Portugalskie media odnotowują, że właśnie biskup Ornelas był pomysłodawcą powołania do życia tzw. niezależnej komisji ds. zbadania nadużyć seksualnych w portugalskim kościele. Powstała ona w 2022 r. zbierając informacje o przypadkach z lat 1950-2022. Wprawdzie kierowany przez psychiatrę Pedro Strechta zespół ogłosił w 2023 r., że otrzymał ponad 500 zgłoszeń od domniemanych ofiar i świadków nadużyć, ale portugalski wymiar ścigania nie dał wiary jej raportowi, gdyż skargi opierały się głównie o donosy.
W środę portugalska prokuratura generalna poinformowała, że umorzyła już 13 z 20 śledztw prowadzonych w związku z domniemaniem popełnienia nadużyć seksualnych przed duchownych. Władze portugalskiej prokuratury wyjaśniły, że kilka przekazanych jej spraw zostało „szybko umorzonych”, z braku dowodów lub przedawnienia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.