Małżeństwa na studia
08 września 2018 | 10:20 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Studium Małżeństwa i Rodziny oraz Studium Animacji Małżeńskiej proponuje Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie. „Jako papieska uczelnia, chcemy odpowiedzieć na wyzwania współczesnych czasów, dlatego mamy w ofercie również propozycje, które nie są pełnymi studiami, bo z miłości nie można otrzymać dyplomu” – mówi KAI rektor uczelni, ks. prof. Krzysztof Pawlina. Wrześniowa rekrutacja trwa również na inne kierunki, w tym teologię w formie e-learningu.
– Podczas spotkania rodzin w Dublinie papież Franciszek wyraził prośbę, by zadbać o rodzinę. Rodzice, dziadkowie, dzieci muszą znaleźć miłość w rodzinie. Wymaga to pewnego wysiłku. My, jako papieska uczelnia, chcemy na te wyzwania współczesnych czasów odpowiedzieć, dlatego mamy w ofercie również propozycje, które nie są pełnymi studiami, bo z miłości nie można otrzymać dyplomu – mówi KAI ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.
Pierwszą ofertą dla rodzin jest roczne, dwusemestralne Studium Animacji Małżeńskiej. Jego celem ma być przygotowanie osób, które oprócz formacji własnej, mogą służyć wsparciem dla duszpasterstwa rodzin w parafii, dekanacie czy diecezji.
– Jest to projekt dla małżeństw już zawartych, które mają się przygotować do posługi innym małżeństwom, ale również sobie pomóc w budowaniu relacji. Bardzo często te młode małżeństwa po kilku latach przeżywają różne kryzysy. Socjologowie zwracają uwagę na wiele rozpadów małżeństw. Dlatego ważne jest zrozumienie, że o miłość trzeba zadbać. Stąd w tym projekcie mamy warsztaty z komunikacji, relacji, odbudowywania więzi, ale również dobrego przezywania różnych kryzysów. To ważne, bo dzisiaj świat, szkoła i rodzina często nie przygotowują do rozwiązywania problemów życiowych – mówi ks. Pawlina.
Studium ma przygotować absolwentów do wspierania rodzin i małżeństw w sytuacjach kryzysowych. Przewidziano przede wszystkim warsztatowe formy zajęć z indywidualnym podejściem do uczestników. Tematy obejmować będą różne rodzaje kryzysów, psychologię, mediację, komunikację interpersonalną, udzielanie informacji zwrotnej oraz metody Porozumienia Bez Przemocy. Poruszane będą również kwestie związane z duchowością i sakramentem małżeństwa, a także problem zagrożeń związanych z mediami.
Drugą ofertą jest dwuletnie (czterosemestralne) Studium Małżeństwa i Rodziny, skierowane do małżeństw i osób zaangażowanych w życie parafialne, które chciałyby służyć parom przygotowującym się do ślubu czy innymi formami pomocy rodzinom, np. pracą w poradni.
– Chodzi nam o przygotowanie kompetentnych osób do prowadzenia kursów przedmałżeńskich i pracy w poradniach rodzinnych. Dzisiaj musimy spojrzeć głębiej na rodzinę. Małżeństwo jest również powołaniem. Do kapłaństwa przygotowujemy ludzi sześć lat, tymczasem do małżeństwa przez 12 kursów. Nasze studium nie jest prowadzone tylko przez księży, ale również przez specjalistów poszczególnych dziedzin – tłumaczy rektor PWTW.
Ks. Pawlina zwraca uwagę, że te projekty dla małżeństw spełniają funkcję podobną do formacji permanentnej dla duchowieństwa.
Rekrutacja trwa również na studia z teologii duchowości. „Dzisiaj wszyscy chcemy robić karierę, jesteśmy zagonieni, jednak zapominamy o sferze, która mocno wpływa na naszą kondycję życiową, na duchowość. I tu dochodzimy do kwestii troski o jakość swojego życia” – zachęca rektor uczelni. Oprócz studiów uczestniczyć można również w serii wykładów otwartych.
Ks. Pawlina wskazuje również na problem zbyt małej ilości katechetów: „Wszyscy oczekujemy, że katecheci pojawią się na rynku i proboszcz sobie będzie mógł go zamówić. Kościół jako wspólnota dojrzała rodzi zarówno kandydatów do kapłaństwa jak i katechetów. Nie można oczekiwać, że katechetę sobie ‘kupimy’, musimy go zrodzić. Katecheta wychodzi ze wspólnoty po to, żeby dojrzeć, nauczyć się, być profesjonalistą i wrócić do wspólnoty”. – Katechety nie da się wykształcić w mig. To jest konkretny czas, dlatego trzeba patrzeć perspektywicznie, kto z mojej wspólnoty mógłby takie studia podjąć. I zachęcam do pełnej odpowiedzialności za misję w Kościele w parafiach – dodaje rektor.
Uczelnia poza możliwością studiów stacjonarnych i niestacjonarnych proponuje studia e-learningowe. Uczestniczą w nich studenci z różnych stron Polski i zza granicy. Zjazdy odbywają się trzy razy w roku, przez tydzień studenci słuchają na nich wykładów. Wszelkie pozostałe informacje otrzymują na specjalnej platformie internetowej.
„Ta forma studiów cieszy się dużym powodzeniem ze względu na to, że wielu ludzi zza granicy, ale nie tylko, to liderzy różnych wspólnot, są odpowiedzialni za różne grupy w parafii, i chcą się czegoś nauczyć. To bardzo piękne, że mamy tu do czynienia z pragnieniem profesjonalizmu w Kościele. Dbajmy o jakość posługi” – zachęca ks. Pawlina.
Rektor papieskiego wydziału odniósł się również do niedawnych zmian w szkolnictwie wyższym, które dla teologii uczyniły specjalną kategorię: „W końcu w teologia znalazła swoje właściwe miejsce. Ta dziedzina nie jest przeznaczona tylko dla księży. To nauka. W ministerstwie nauki i środowisku akademickim zrozumiano, że teologia nie jest jakimś fragmentem nauk humanistycznych czy socjologicznych. Jest nauką w sensie ścisłym, ma inną metodę uprawiania, ma swoje badania. Dlatego wreszcie powstała dziedzina nauk teologicznych, potraktowano ją poważnie, zrozumiano czym teologia jest” – zaznacza ks. Pawlina.
Informacje o kierunkach i wrześniowej rekrutacji na Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie znaleźć można na stronie uczelni: www.pwtw.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.