Protestanci na Ukrainie rozpoczęli rok postu i modlitwy o zwycięstwo i pokój w kraju
02 stycznia 2024 | 12:18 | kg, | Kijów Ⓒ Ⓟ
W obliczu zachodzących obecnie groźnych wydarzeń na Ukrainie i w wielu częściach świata Sobór Wszechukraiński, skupiający protestanckie organizacje religijne i społeczne, ogłosił rok 2024 Rokiem Zjednoczenia w Poście i Modlitwie o Zwycięstwo i Pokój na Ukrainie.
Ma on przebiegać „w pokorze przed Bogiem, w duchu pokuty za grzechy naszego narodu i pragnąć modlitwy o wstawiennictwo”. Współorganizatorami akcji są Rada Ewangelicznych Protestanckich Kościołów Ukrainy i Ukraińska Rada Międzykościelna a myślą przewodnią całego przedsięwzięcia są słowa „Wszystkie protestanckie Kościoły Ukrainy stają do modlitwy za swój kraj”.
„Obecnie przeżywamy jeden z najbardziej złożonych okresów naszego narodu, gdy sąsiednie państwo bombarduje miasta i wsie ukraińskie oraz dąży do zniszczenia suwerenności kraju. Wojna w Izraelu. Świat stoi na progu trzeciej wojny” – tak rozpoczyna się oświadczenie Soboru, przedstawiające cele i program tej całorocznej kampanii, która ma objąć nie tylko wszystkie 24 obwody kraju, ale także dwukrotnie ukraińskie wspólnoty protestanckie w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Podkreślono, że rok 2024 będzie czasem rozstrzygających wydarzeń i procesów, do których zaliczono „straszną i krwawą walkę na frontach o niepodległość i trudne wyzwolenie obszarów ukraińskich od agresora, korupcję i próby szerzenia otwartych zboczeń na naszym terytorium oraz narzucania Ukraińcom ideologii gender i LGBT„. Ponadto być może w tym roku odbędą się wybory prezydenta państwa i posłów do Rady Najwyższej, a także inne wydarzenia – napisali inicjatorzy akcji.
Zadali też szereg pytań: kiedy skończy się wojna? Kto uleczy zranione serca Ukraińców? Jacy ludzie będą rządzić krajem? Jakie prawa będą propagować? Jak będzie się odradzać i rozwijać Ukraina? Czy będziemy dojdzie do przebudzenia, przeobrażenia i reformy narodu? I co w tej sytuacji „my jako przedstawiciele Stwórcy na tej ziemi, powinniśmy robić w tym dziejowym okresie dla Ukrainy?”.
W tym kontekście przypomnieli, iż jednym z najpotężniejszych narzędzie, jakie Pan dał swemu Kościołowi, jest modlitwa „i to właśnie gorliwe i szczere modlitwy świętych służą temu, aby zmieniać bieg historii”. Celem obecnej inicjatywy jest prośba i modlitwa do Boga o pokorę i pokutę narodu, o zwycięstwo i pokój, o uratowanie życia Ukraińców, o przemianę każdej warstwy społeczeństwa w kraju. „Modlitwa osobista – gorliwa i stała – może wpłynąć na to, że na Ukrainie nastąpią głębokie zmiany” – wskazali liderzy protestanccy.
Wymienili następnie cztery główne cele rozpoczętego Roku Postu i Modlitwy: pokora i pokuta, zwycięstwo i pokój, odnowa i rozwój kraju oraz za Kościół Chrystusowy. W obrębie każdego z tych punktów są jeszcze podpunkty, uściślające je, np. dziękczynienie Bogu za Jego miłość do Ukrainy, pokuta za grzechy narodu (nieczystość, korupcja, pycha, spory itp.), poszukiwanie i tęsknota za Bogiem w sercach Ukraińców, wylanie Ducha Świętego na każdego człowieka, obalenia planów Złego wobec Ukrainy, osłabienie i porażka armii rosyjskiej, zachowanie życia i zdrowia wojskowych i cywilów, pełne zwycięstwo Ukrainy i odzyskanie jej okupowanych ziem, dziękczynienie Bogu za niepodległość i wolność głoszenia Ewangelii na Ukrainie, odnowa zniszczonej infrastruktury, jedność Ciała Chrystusowego, jakim jest Kościół, skuteczna posługa kapelanów w strukturach siłowych i państwowych, systemowa i skuteczna służba Kościoła w każdej dziedzinie życia społecznego itp.
Organizatorzy opracowali szczegółowy rozkład postu i modlitwy w poszczególnych obwodach oraz w USA i Europie, przy czym każda taka jednostka terytorialna ma dwa takie tygodniowe czuwania – po jednym w każdym półroczu. Całą akcję rozpoczął 1 stycznia obwód sumski i jego „dyżur” potrwa do 7 bm., a następnie w dniach 7-14 lipca. Potem przyjdzie kolej na obwody lwowski, doniecki i inne, a zakończy w dniach 30 czerwca-7 lipca oraz 29 grudnia br.-5 stycznia 2025 obwód kijowski. Kościoły w Ameryce i Europie włączą się w całe przedsięwzięcie odpowiednio w dniach 11-18 lutego i 18-25 sierpnia oraz 26 maja-2 czerwca i 27 października-2 listopada.
Program każdego takiego czuwania ma się rozpocząć w niedzielę o godz. 18 międzykościelnym nabożeństwem i zakończy w następną niedzielę posługa modlitewną o godz. 20. Przez całą dobę mają być 22 „warty modlitewne”, trwające po 1 godzinie i 1 międzykościelne nabożeństwo modlitewne na zakończenie danego dnia. W czasie każdej „warty” mają wziąć udział przynajmniej 5 osób, modlących się w sposób zorganizowany w ogólnodostępnym miejscu albo ze względów bezpieczeństwa można będzie się modlić w domu. Odpowiedzialność za modlitwę w danym tygodniu i obwodzie ma brać co najmniej trzy miejscowe Kościoły. Do modlitwy można się też włączać indywidualnie, korzystając ze strony www.molytva.org.ua. Post ma trwać minimum jedną dobę.
Główny organizator tego wydarzenia – Sobór Wszechukraiński zrzesza 12 protestanckich Kościołów i organizacji religijnych i społecznych, a także, jak to określa statut, wszystkich ludzi dobrej woli (na zasadzie dobrowolności) nieobojętnych na budowanie chrześcijańskiej drogi rozwoju państwa. Władze państwowe zarejestrowały to stowarzyszenie 22 stycznia 2019 r. Na czele stowarzyszenia jako jego koordynator stoi polityk Ołeksandr Turczynow, natomiast na czele najwyższego organu kierowniczego Soboru – jego Rady Duchowej stoi Walerij Antoniuk – zwierzchnik Ogólnoukraińskiego Związku Kościołów Ewangelicznych Chrześcijan Baptystów
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.