Prymas Polski do stypendystów FDNT: gdzie chrzest, tam wolność
09 lipca 2024 | 15:54 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
W Gnieźnie rozpoczął się 9 lipca wakacyjny obóz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tym razem miasto św. Wojciecha gości studentów. Rano uczestniczyli w Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, której przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.
„Gniezno to nasze źródło. Gniezno to nasze początki, to – jak mówił tutaj Jan Paweł II – gniazdo piastowskie, a więc początek dziejów naszej Ojczyzny, a równocześnie kolebka Kościoła” – przypomniał w homilii metropolita gnieźnieński nawiązując do hasła przewodniego obozu „Powrót do źródeł”.
Gniezno zatem – kontynuował – to pamięć o historycznym chrzcie Mieszka I, ale również pamięć o naszym odrodzeniu przez chrzest z wody i Ducha Świętego na życie wieczne. Chrzest bowiem – zaznaczył Prymas – „to nie jakaś pobożna pamiątka, to nie tylko wydarzenie z przeszłości zainicjowane z woli naszych rodziców, ale nasz duchowy początek, żywy fundament, z którego wyrastamy i na którym wciąż możemy budować. Chrzest to życie, które – jak pisał w encyklice o chrześcijańskiej nadziei papież Benedykt XVI – całkowicie i bez zastrzeżeń, w całej pełni, po prostu jest życiem”.
„Warto więc wracać tutaj, do tego miejsca” – mówił Prymas – „Warto powracać do źródeł chrzcielnych. Warto sięgać nie tylko do samych historycznych początków, ale przypomnieć sobie o naszej chrześcijańskiej tożsamości, która właśnie w chrzcie świętym ma swe źródło”.
„Warto również – zachęcał studentów – pomyśleć nad tym, do czego to chrzcielne obdarowanie nas uzdalnia i zobowiązuje. Sama bowiem przynależność do Boga przez chrzest – jak pisał w liście z Soboru Watykańskiego II do Tygodnika Powszechnego Karol Wojtyła – jest tajemnicą łaski, ale jest zarazem treścią życia wewnętrznego ludzi. Aby zrozumieć tę treść, aby zrozumieć przynależność do Boga, trzeba wyjść od wolności (…) Chrzest bowiem jest znakiem widzialnym, jest też znakiem skutecznym – daje człowiekowi łaskę, czyli siłę wewnętrzną przynależności do Boga. Tym niemniej człowiek musi ten znak wypełnić treścią własnego życia od wewnątrz i od zewnątrz” – cytował Prymas przypominając dalej za Wojtyłą, że „pomiędzy wolnością człowieka a przynależnością do Boga nie zawiera się sprzeczność, zawiera się natomiast wybór. Wolność nie jest zatem sama dla siebie celem, jest podstawą wyboru i zaangażowania siebie”.
„Z naszego chrztu świętego, z prawdy o byciu ludźmi ochrzczonymi, wypływa więc życie pełnią wolności” – wskazał wiceprzewodniczący Rady FDNT.
„Łaska chrztu świętego nam to umożliwia i do tego nas prowadzi. Wzywa nas też do dawania w tym świecie świadectwa. Pozwól więc – prosił na koniec słowami papieża Franciszka – by łaska twego chrztu owocowała na drodze świętości. Pozwól, aby wszystko było otwarte na Boga i dlatego wybierz Jego, wybieraj Boga wciąż na nowo. Nie zniechęcaj się, ponieważ masz moc Ducha Świętego do tego, by świętość była możliwa”.
Mszę św. koncelebrowali kapłani związani z Fundacją m.in. ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu FDNT, wiceprzewodniczący ks. Paweł Walkiewicz oraz ks. Łukasz Nycz członek zarządu, a także ks. Michał Bubacz, koordynator FDNT w archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecny był również nowy proboszcz gnieźnieńskiej katedry ks. kan. Przemysław Kwiatkowski.
Na rozpoczęcie liturgii Chór i Orkiestra FDNT wraz z obecnymi w katedrze studentami zaśpiewali Bogurodzicę na melodię gnieźnieńską. Za obecność, pomoc w organizacji i wsparcie zarówno duchowe, jak i materialne dziękował na zakończenie Mszy św. ks. Dariusz Kowalczyk.
Dzisiejszy, pierwszy dzień obozu wypełniony jest przede wszystkim poznawaniem Gniezna i siebie nawzajem. Po obiedzie studenci będą zwiedzać zabytki Wzgórza Lecha – katedrę i Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, a wieczorem w kościele franciszkanów wezmą udział w koncercie „Myśleć sercem – Papieskie inspiracje”. Zarówno podczas obiadu, jak i koncertu z młodymi będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak, który zachęcał ich, „by czuli się w Gnieźnie jak w domu”.
Gniezno gości stypendystów FDNT po raz kolejny. W czasie pandemii w 2020 roku odbył się e-obóz. Rok później w Gnieźnie gościli studenci, a w 2022 uczniowie klas ósmych i szkół średnich z czterech diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.