Prymas Polski: Ewangelia życia ma moc ocalić życie
15 października 2023 | 16:52 | ks. Remigiusz Malewicz | Gniezno Ⓒ Ⓟ
„Ewangelia życia ma moc ocalić życie” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej w XXIII Dniu Papieskim. Jest on obchodzony pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Obchodom towarzyszyła zbiórka na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Prymas Polski – wychodząc od czytanego w niedzielę ewangelicznego opowiadania o zaproszonych na ucztę – wskazał, że to Boże zaproszenie wyraża się m.in. w powołaniu człowieka do życia.
„Nikt z nas nie jest tutaj wykluczony. Nikt nie jest pominięty. Nikt nie jest zapomniany. Wszyscy przecież są uważani przez Boga za godnych Jego miłości. Wszystkim nam podarował nasze życie i wszyscy jesteśmy przecież równi w swej ludzkiej godności. Wszyscy też jesteśmy przez Niego zaproszeni do wspólnoty z Nim” – mówił abp Wojciech Polak.
Metropolita gnieźnieński zauważył, że św. Jan Paweł II, słusznie zapamiętany jako Papież rodziny, był w równej mierze Papieżem życia. To on wskazywał, aby wysławiać Ewangelię życia i oddawać cześć Bogu życia. „Wzywał on – przypomniał abp Polak – aby służyć Ewangelii życia, a więc bronić ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci i troszczyć się o życie w każdej jego fazie i kondycji”.
Abp Polak przypomniał, że Papieżowi bardzo zależało na tym, aby w ten właśnie sposób budować nową kulturę życia ludzkiego, opartą na miłości i szacunku dla ludzkiego życia, na miłości i szacunku dla siebie nawzajem.
Nawiązując do encykliki o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego Evangelium vitae, Prymas Polski przypomniał słowa Papieża, że „poprzez pomoc okazaną człowiekowi głodnemu, spragnionemu, obcemu, nagiemu, choremu, uwięzionemu – a także jeszcze nie narodzonemu dziecku albo starcowi dotkniętemu przez cierpienie lub bliskiemu śmierci – jest nam dane służyć Jezusowi, który sam powiedział: wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.
„Można odrzucić życie. Można, w imię takiej czy innej ideologii, zanegować jego fundamenty. Można dokonywać wyborów i z premedytacją działać wbrew ludzkiemu życiu. Można prowadzić, a nawet eskalować – jak to widzimy – na różnych płaszczyznach taką czy inną ofensywę przeciw życiu. Zamiast cywilizacji życia i kultury promującej życie usprawiedliwiać i tłumaczyć przestępstwa przeciw życiu” – powiedział abp Polak. Wskazał jednak, że Ewangelia ma moc przemiany ludzkich serc.
„Bóg życia oczekuje odpowiedzi życiem, Pan Miłości oczekuje odpowiedzi miłości. Dlatego każe szukać na peryferiach życia. Każe wychodzić do tych, którzy – jak to nazwał kiedyś papież Franciszek – żyją już jakimiś strzępami człowieczeństwa, bez nadziei. Ewangelia życia nie jest żadną ideologią. Ona ma moc ocalić życie” – powiedział abp Polak.
Prymas Polski podziękował obecnym na Eucharystii stypendystom Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dzień Papieski jest okazją, aby ich wesprzeć. „Mamy w naszej archidiecezji przeszło siedemdziesięciu takich młodych, uczniów i studentów, stypendystów, którzy nie tylko otrzymali szansę na zdobycie wiedzy, na wykształcenie, ale będąc w tej szczególnej wspólnocie stypendystów świętego Jana Pawła II, także na formację i rozwijanie swego życiowego powołania” – przypomniał Prymas.
Podobnie jak w całej Polsce, także w archidiecezji gnieźnieńskiej w Dzień Papieski odbywa się zbiórka na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Datek przekazać można także online za pośrednictwem strony www.dzielo.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.