Prymas Polski: Kościół nie jest korporacją, a parafia to nie muzeum pamięci
09 września 2023 | 11:58 | bgk | Ostrowo Kościelne Ⓒ Ⓟ
Przed myleniem Kościoła z firmą czy korporacją przestrzegał 8 września w Ostrowie Kościelnym Prymas Polski abp Wojciech Polak. Przewodnicząc uroczystościom jubileuszowym w miejscowej parafii przypomniał, że jest ona przede wszystkim „wspólnotą życia, wiary i miłości”.
Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Ostrowie Kościelnym szczyci się ponad pięćsetletnią historią i pięknym, zabytkowym, drewnianym kościołem, który poświęcono dokładnie 8 września 1723 roku. Nawiązując krótko do dziejów świątyni i wspominając jej fundatorów – cystersów z Lądu, abp Polak przypomniał o szacunku należnym każdemu kościołowi jako „miejscu świętemu, naznaczonemu szczególną obecnością Boga”. Ta widzialna świątynia – podkreślił dalej – wskazuje nam jednak na rzeczywistość głębszą, „dom duchowy zbudowany z żywych kamieni, którymi my jesteśmy”.
„Kościół przecież to nie tylko sam budynek. To nie tylko mury, stropy i to wszystko, co każe nam myśleć o wzniesionej tutaj trzysta lat temu świątyni, za którą dziś Bogu dziękujemy. Kościół to żywa wspólnota, którą my wszyscy jesteśmy” – mówił abp Polak i za papieżem Franciszkiem przestrzegał, by Kościoła nie pojmować nigdy według kryterium czysto funkcjonalnego, bo to nie jest firma czy korporacja.
Czym jest Kościół – tłumaczył dalej Prymas – dobrze definiuje słowo komunia, objaśniane przez papieża Franciszka podczas niedawnej pielgrzymki do Mongolii. Jedność w Kościele – cytował – nie jest zatem kwestią porządku i szacunku, ani też dobrą strategią „pracy zespołowej”, ale jest kwestią wiary i miłości do Pana, jest wiarygodnością Jemu.
„Parafia nie jest więc jakimś muzeum pamięci o przeszłości, ale jest wspólnotą życia, wiary i miłości. Jest miejscem, w którym wszyscy mogą doświadczyć czułej i opatrznościowej miłości Ojca, który chce, abyśmy byli braćmi i siostrami w Jego domu” – tłumaczył abp Polak.
Metropolita gnieźnieński nawiązał też do obchodzonego 8 września święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, której obecność w życiu Chrystusa i Kościoła, Jej wielkoduszne „tak” dla zamierzeń Boga, przypominają – jak podkreślił – także o naszej własnej odpowiedzialności wobec Boga i naszej odpowiedzi Temu, który pragnie złączyć swój los z naszą ludzką historią.
Jubileusz 300-lecia poświęcenia kościoła zgromadził wspólnotę parafialną, przedstawicieli lokalnych władz, członków wspólnot i organizacji kościelnych oraz duchownych związanych z parafią. Obecne były również dzieci biorące udział w specjalnym konkursie ogłoszonym z okazji rocznicy, którym Prymas Polski wręczył nagrody. Za pomoc w przygotowaniu jubileuszu, ofiarność parafian i ich troskę o świątynię parafialną dziękował proboszcz parafii ks. Marek Żurawski, który duszpasterzuje w Ostrowie Kościelnym od 2010 roku.
Obchody rocznicowe były także okazją do przypomnienia o wielowiekowej historii parafii. Pierwszy kościół wybudowali tu w 1425 roku i uposażyli cystersi z Lądu. Świątynia miała za patronów Najświętszą Maryję Pannę, św. Mikołaja i św. Wojciecha. Wiadomo również, że parafię erygował w XV wieku abp Wojciech Jastrzębiec. Ten pierwszy drewniany kościół uległ zniszczeniu, najprawdopodobniej spłonął. Na jego miejscu w latach 1717 – 1718 wybudowano z fundacji opata cystersów w Lądu, ks. Antoniego Mikołaja Łukomskiego obecną świątynię. Kościół konsekrował biskup sufragan gnieźnieński Franciszek Kraszkowski 8 września 1723. Generalny remont wraz z zabytkową wieżą przeprowadzono w latach 2004-2007.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.