Prymas Polski o mijającym roku: kończymy go z nadzieją
31 grudnia 2024 | 18:24 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Zakończenie synodu biskupów nt. synodalności było zdaniem abp. Wojciecha Polaka jednym z najważniejszych wydarzeń mijającego roku w Kościele powszechnym. Podsumowując ostatnich dwanaście miesięcy Prymas Polski mówi także o niepokojach i zagrożeniach związanych z konfliktami zbrojnymi, ale także nowymi technologiami.
Arcybiskup gnieźnieński przypomina, że droga synodalna rozpoczęła się w Kościołach lokalnych pod koniec 2021 roku i przeszła przez etapy narodowe i kontynentalne, by w końcu dojść do obrad Zgromadzenia Synodu Biskupów w dwóch sesjach – w październiku 2023 i w październiku 2024 roku. Teraz droga ta trwa dalej w Kościołach lokalnych, czerpiąc z wypracowanych na synodzie wskazań i propozycji. A zawarte są one w dokumencie końcowym przyjętym 26 października i zatwierdzonym przez papieża Franciszka. Zdaniem abp. Wojciecha Polaka konieczne jest teraz w pierwszej kolejności dobre zaznajomienie się z założeniami wypracowanymi przez ojców synodalnych, a następnie stopniowe wcielanie ich w życie.
„Dokument jest bardzo szczegółowy i dotyczy wielu zagadnień jak choćby wprowadzania w Kościele większej liczby posług świeckich, dbania o przejrzystość i transparentność kościelnych struktur, czy wsparcia charyzmatów osób konsekrowanych. Mówi też o znaczącej roli kobiet, o braniu pod uwagę głosu dzieci, młodzieży, osób z niepełnosprawnością, o wsłuchiwaniu się w głos ofiar i osób, które przeżyły wykorzystanie seksualne, duchowe, ekonomiczne, instytucjonalne. Jeśli chcielibyśmy powiedzieć, że jest to reforma to dotyczy ona nie tyle doktryny, co właśnie sposobu funkcjonowania Kościoła w kierunku większej wspólnotowości” – podkreśla Prymas Polski.
Pytany o inne ważne wydarzenia kończącego się roku metropolita gnieźnieński przyznaje, że zamiast ich wyliczania warto zwrócić większą uwagę na nauczanie papieża Franciszka, które dotyka największych bolączek i niepokojów współczesnego świata.
„Jest w nim nieustające wołanie o pokój i zaprzestanie wojny, która obraża Boga i pozbawia życia, zdrowia i domu miliony ludzi, i której pierwszymi ofiarami są zawsze najsłabsi czyli dzieci, kobiety, ludzie starsi” – podkreśla arcybiskup gnieźnieński.
„Jest w nauczaniu papieża Franciszka – kontynuuje – troska o ubogich, a więc zabezpieczenie ich potrzeb, ale szerzej także wezwanie do przeciwstawienia się globalizacji obojętności, która wydaje się być plagą naszych czasów”.
„Jest także zalecenie większej czujności i roztropności wobec nowych technologii, które z jednej strony dają wiele nowych możliwości i ułatwień, z drugiej nie są wolne od zagrożeń, choćby w sferze relacji międzyludzkich, sprzyjając zjawisku, które papież nazywa kulturą odrzucenia. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do ludzi młodych, którym papież niejednokrotnie powtarza, by nie dali się omamić i pochłonąć przez świat wirtualny, by się w tym świecie nie pogubili, goniąc za aprobatą i byciem chwalonym, bo to prowadzi do życia w niepokoju, pójścia na kompromis i zaprzedawania swoich ideałów” – przypomina Prymas.
Podsumowując 2024 rok w Kościele w Polsce i w archidiecezji gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak wskazuje na listopadowe spotkanie biskupów z osobami skrzywdzonymi, które miało miejsce po zakończeniu zebrania KEP na Jasnej Górze, a które – jak przyznaje – „osobiście bardzo dotknęło jego serca”.
Poruszająca zdaniem abp. Polaka była ogromna mobilizacja pomocowa dla poszkodowanych w tegorocznej powodzi na południu Polski. Mijający rok rozpoczął także przygotowania do obchodów Roku Świętego, a w archidiecezji gnieźnieńskiej także 1000. rocznicy koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej i 1025. rocznicy powstania archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.
„W nawiązaniu do tematu Roku Jubileuszowego – nadziei, w październiku odbyło się w Gnieźnie II Forum Duszpasterskie gromadząc przedstawicieli rad duszpasterskich, ruchów i stowarzyszeń kościelnych i wszystkich zainteresowanych. Kontynuowana była także i będzie nadal dekanalna modlitwa o powołania podczas czwartkowych Mszy św. cibavit w katedrze gnieźnieńskiej”.
Cieszy również – przyznał prymas – rozwój duchowości eucharystycznej. W mijającym roku otwarte zostały dwie nowe kaplice wieczystej adoracji w parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie i w parafii pw. św. Królowej Jadwigi we Wrześni. Kaplice takie działają już także w Murowanej Goślinie i Wągrowcu. Oprócz nich w 7 parafiach (m.in. w katedrze gnieźnieńskiej) działają kaplice dziennej adoracji, a w 8 parafiach istnieje możliwość dodatkowej adoracji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.