Prymas Polski podziękował absolwentom Studium Teologiczno-Pastoralnego
17 czerwca 2023 | 18:41 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
„Czas odkrywania i poznawania tego, co jest z Boga” – mówił abp Wojciech Polak o zakończonym w Gnieźnie kolejnym cyklu formacji w Prymasowskim Studium Teologiczno-Pastoralnym. W sobotę 17 czerwca absolwenci odebrali z rąk Prymasa Polski gratulacje, dyplomy i certyfikaty.
„Cieszę się, że jestem dziś z wami, gdy kończycie drugi, trwający dwa lata, cykl formacyjny w naszym Prymasowskim Studium Teologiczno-Pastoralnym. Ponadto część z was kończy czwarty rok formacji w ramach tzw. cyklu dla absolwentów” – mówił metropolita gnieźnieński przyznając, że uczestnictwo w kursie nie tylko poszerza wiedzę i uczy rozumowego spojrzenia na świat, ale otwiera słuchaczy na głębszą perspektywę wiary, w której nie zanika przecież to, czego się uczymy.
„Chrześcijaństwo nie jest czymś, co wynajdujemy i tworzymy. Stworzył je Pan, a my musimy je odnaleźć takim, jakim zostało stworzone i nim żyć” – przypomniał za papieżem Benedyktem XVI abp Polak dodając, że temu odnajdywaniu i pojmowaniu rozumem musi zawsze towarzyszyć modlitwa i medytacja, ale także relacja z drugim – człowiekiem i Bogiem, bo tylko w relacji jesteśmy zdolni poznać samych siebie.
Zmiany na stanowiskach – jakich wyborów dokonali biskupi na 395. Zebraniu Plenarnym?
Metropolita gnieźnieński odprawił Mszę św. w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, gdzie kurs się odbywa, a następnie wręczył absolwentkom i absolwentom dyplomy, gratulując im wytrwałości i sumienności. Dwuletni cykl formacji w studium ukończyło 37 osób z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej. 25 osób ukończyło powołany dodatkowo – na prośbę pierwszego rocznika – dwuletni kurs dla absolwentów, finalizując w ten sposób 4 lata formacji i otrzymując certyfikaty potwierdzające ich przygotowanie do podjęcia zleconych zadań we wspólnotach parafialnych. Tych zaś – jak mówił Prymas – jest coraz więcej i są coraz bardziej wymagające.
„Mówi się, że teraz jest godzina laikatu. Trzeba jednak, by to nie kończyło się na powtarzaniu tego sloganu, ale zaowocowało waszym konkretnym działaniem, konkretnym świadectwem w tym świecie i w tym niełatwym czasie, w konfrontacji z pojawiającymi się trudnościami i wyzwaniami. Zamykanie oczu, obrażanie się na świat, odwracanie od niego, powtarzanie, że kiedyś tak nie było, nic nie da. Musimy mierzyć się z tą rzeczywistością, w której żyjemy, musimy w niej być obecni i działać z nadzieję i wiarą, że nie jesteśmy w tym wszystkim sami” – mówił.
Gratulacje absolwentkom i absolwentom złożyli także wykładowcy i członkowie rady programowej studium oraz jego dyrektor ks. prof. UAM dr hab. Maciej Olczyk oraz ks. prof. UAM dr hab. Mieczysław Polak z Wydziału Teologicznego UAM z Poznania, który otacza patronatem gnieźnieńskie studium.
Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne powołane zostało decyzją Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w 2019 roku. Adresowane jest do katolików świeckich, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę teologiczną i jednocześnie pogłębić wiarę, a obowiązkowe dla osób, które zamierzają podjąć pastoralną posługę w parafiach jako nadzwyczajni szafarze Komunii świętej lub pomagać w poradnictwie rodzinnym. Dwuletnia formacja umożliwia spotkanie z wiedzą reprezentowaną przez specjalistów z różnych dyscyplin naukowych. Wśród nich są wykwalifikowani naukowcy i praktycy, a także wykładowcy Wydziału Teologicznego UAM z Poznania. Program nauki przybliża wybrane zagadnienia z zakresu teologii biblijnej, dogmatycznej, moralnej, pastoralnej, historii Kościoła, liturgiki, nauki Kościoła o małżeństwie i rodzinie, katolickiej nauki społecznej oraz kultury i sztuki chrześcijańskiej. Formacji intelektualnej towarzyszy formacja duchowa.
Ruszył już nabór słuchaczy na kolejny dwuletni cykl, który rozpocznie się w październiku tego roku. Zapisy przyjmowane będą do września.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.