Prymas Polski: potrzebna jest nam odwaga pokoju
01 stycznia 2025 | 17:41 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
„W tak trudnych, niespokojnych i nieprzewidywalnych czasach jest nam potrzebna prawdziwa odwaga pokoju” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, w obchodzoną 1 stycznia, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Z woli papieża Pawła VI od 1968 roku jest to także Światowy Dzień Pokoju, który przypomina – jak zaznaczył Prymas – o potrzebie trwałego i sprawiedliwego pokoju.
A pokój taki – powtórzył za papieskim orędziem metropolita gnieźnieński – „nie poprzestaje na kruczkach umów lub stołach ludzkich kompromisów, ale jest darowany przez Boga sercu rozbrojonemu: sercu, które nie wylicza, co jest moje, a co twoje: sercu, które przezwycięża egoizm, aby być gotowym do wyjścia naprzeciw innym; sercu, które nie waha się uznać siebie za dłużnika wobec Boga i dlatego jest gotowe odpuścić długi, które przygniatają bliźniego; sercu, które przezwycięża zniechęcenie na myśl o przyszłości, z nadzieją, że każda osoba jest bogactwem tego świata”.
„Z taki sercem chcemy wejść w ten nowy rok i o takie odważne serce dla każdej i dla każdego z nas dziś gorliwie prosić Pana Boga” – mówił abp Polak dodając, że w tak trudnych, niespokojnych i nieprzewidywalnych czasach potrzebna jest nam prawdziwa odwaga pokoju. Pokój bowiem – jak cytował raz jeszcze papieża Franciszka – „nie nadchodzi jedynie z końcem wojny, ale z początkiem nowego świata, świata, w którym odkrywamy siebie prawdziwie odmienionych, bardziej zjednoczonych i bardziej braćmi i siostrami, niż to sobie wyobrażaliśmy”.
Metropolita gnieźnieński nawiązał też do obchodzonej w pierwszy dzień roku Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki wskazując na medytacyjną postawę Maryi, jako wyraz dojrzałej wiary. Ona nie zasłania sobą Jezusa, ale idzie z Nim do nas, bo wie, że w Jej Jednorodzonym Synu sam Bóg przychodzi do człowieka, aby go zbawić. Potrzebujemy takiej wiary. Potrzebujemy Bożej opieki, Bożego błogosławieństwa. Potrzebujemy Bożej obecności bo potrzebujemy nadziei, która „w obliczu czekających nas w tym roku wyzwań i trudności, nie zawodzi i nie rozczarowuje”.
„Potrzebujemy nadziei, która nie ustępuje i nie wycofuje się, gdy trzeba odważnie działać i budzić ją w sercach naszych sióstr i braci” – mówił Prymas.
„Potrzebujemy nadziei, która pozwoli nam wytrwać w godzinie próby i zmagań, które są i będą w tym roku przed nami. A taką nadzieją – powtórzymy to sobie za papieżem Benedyktem XVI jeszcze raz – prawdziwą, wielką nadzieją człowieka, która przetrwa wszelkie zawody, może być tylko Bóg” – wskazał abp Polak.
Prymas przypomniał również, że Rok Święty, którą tą nadzieję ma w nas ożywiać będzie w archidiecezji gnieźnieńskiej czasem dziękowania za 1025 lat jej trwania, a także za „narodziny królestwa”, czyli 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w Gnieźnie.
Mszę św. noworoczną jak zawsze koncelebrowali kanonicy Kapituły Prymasowskiej wraz z jej prepozytem bp. Radosławem Orchowiczem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.