Przemyśl: jutro obchody 325-lecia podpisania unii ze Stolicą Apostolską
08 września 2018 | 12:18 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
W niedzielę w greckokatolickim soborze archikatedralnym w Przemyślu odbędą się uroczystości jubileuszowe 325-lecia podpisania przez diecezję przemyską unii ze Stolicą Apostolską. W wydarzeniu wezmą udział biskupi greckokatoliccy.
Msza św. rozpocznie się o godz. 11.00. Będzie jej przewodniczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk. – W liturgii wezmą udział biskupi z całego świata, obradujący obecnie na synodzie we Lwowie. Swoją obecność potwierdził także nuncjusz apostolski w Polsce oraz przedstawiciele episkopatu Polski – powiedział KAI ks. Bogdan Stepan, wikariusz generalny archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego.
W 1596 roku na synodzie w Brześciu większość prawosławnych biskupów administrujących diecezjami na terenie Rzeczypospolitej podpisała akt unii z Rzymem, poddając się jurysdykcji papieża. Unia gwarantowała m.in. nienaruszalność wschodniego obrządku, zachowanie własnej hierarchii cerkiewnej i prawa kanonicznego.
Mimo wcześniej deklaracji poparcia, do unii nie przystąpiło dwóch biskupów: lwowski Gedeon Bałaban i przemyski Michał Kopystyński. – Prawdopodobnie biskup odstąpił od tamtej deklaracji pod wpływem księży w diecezji – mówi ks. Stepan. – Minęło trochę czasu zanim ta decyzja dojrzała. Dzisiaj jest łatwiej poinformować i wytłumaczyć społeczeństwu różne decyzje i zmiany. Wtedy ten proces był dłuższy – zauważa.
Przez jakiś czas trwał nawet okres dwuwładzy. Kres tej sytuacji położyło przystąpienie do unii biskupa przemyskiego Innocentego Winnickiego w 1691 roku. Unicka eparchia przemyska powstała ostatecznie w 1693 roku. Sąsiednia diecezja lwowska przyjęła unię w 1700 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.