Przewodnicząca Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech ustąpiła ze stanowiska
21 listopada 2023 | 11:00 | ts | Berlin Ⓒ Ⓟ
Po zaledwie dwóch lata pełnienia funkcji przewodniczącej Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) ustąpiła 60-letnia pastorka Annette Kurschus. Jednocześnie ze skutkiem natychmiastowym zrezygnowała z funkcji prezesa Kościoła Ewangelickiego Westfalii, poinformowała na konferencji prasowej w Bielefeld 20 listopada.
Z doniesień gazety „Siegener Zeitung” wynika, że pod koniec lat 90., kierując parafią w Siegen, Kurschus miała być świadoma zarzutów o nadużycia seksualne wobec jednego z pracowników Kościoła, ale tego nie zgłosiła.
Kurschus po raz kolejny odrzuciła ten zarzut, że coś wtedy ukryła. „Wiedziałam tylko o homoseksualności i niewierności małżeńskiej oskarżonego”, powiedziała dziennikarzom. Tłumaczyła, że w międzyczasie jednak debata publiczna wokół tej sprawy nasiliła się do tego stopnia, że nie widzi innego wyjścia, jak podać się do dymisji.
Kurschus była od 2012 roku prezesem, a tym samym głównym duchownym Kościoła ewangelickiego niemieckiej Westfalii. W 2021 roku została wybrana na funkcję przewodniczącej Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD). Rada reprezentuje około 20 milionów chrześcijan ewangelickich w 20 krajowych Kościołach luterańskich, reformowanych i unijnych w Niemczech skupionych w około 13 tys. wspólnot parafialnych.
Według portalu evangelisch.de po rezygnacji Kurschus, zanim synod i konferencja kościelna zdecydują o wyborze następcy, jej obowiązki przejmie tymczasowo zastępca przewodniczącego Rady EKD i biskupka Hamburga Kirsten Fehrs.
Kurschus jest drugą kobietą stojącą na czele EKD, która przedwcześnie zrezygnowała ze swoich wiodących urzędów kościelnych. W lutym 2010 roku z funkcji przewodniczącej EKD i biskupa Hanoweru zrezygnowała Margot Kässmann po tym, jak prowadziła samochód pod wpływem alkoholu i została zatrzymana przez policję.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.