Przewodniczący episkopatu i prezydent Polski na obchodach 100-lecia Związku Podhalan
04 sierpnia 2019 | 18:31 | jg / hsz | Nowy Targ Ⓒ Ⓟ
Abp Marek Jędraszewski odprawił w niedzielę 4 sierpnia w nowotarskim kościele NSPJ Mszę św. w intencji 100-lecia Związku Podhalan, w Eucharystii wziął udział prezydent Polski. Andrzej Duda spotkał się też z góralami na miejskim Rynku, gdzie przyznał swój protektorat 6 góralskim organizacjom oraz odznaczył pośmiertnie działaczy Związku Podhalan.
Uroczystości rozpoczęły się do złożenia wieńca przez prezydenta Andrzeja Dudę przed nowotarskim pomnikiem Władysława Orkana, poety i artysty związanego ze Związkiem Podhalan. Następnie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył metropolia krakowski abp Marek Jędraszewski. Hierarchę, prezydenta i wielu licznych gości powitał ks. Jan Gacek, kapelan Związku Podhalan.
Abp Marek Jędraszewski w homilii przypomniał historię krzyża na Giewoncie i postać pierwszego proboszcza zakopiańskiego ks. Józefa Stolarczyka oraz ks. Kazimierza Kaszelewskiego, który zaproponował, by na Giewoncie stanął krzyż.
– Krzyż na Giewoncie scala w sobie wszystkie najważniejsze wartości i stale przypomina słowa św. Pawła, by dążyć do tego, co znajduje się w górze, gdzie przebywa Chrystus oraz mieć nadzieję na ukazanie się w chwale razem z Nim. Konsekwencją tego jest zerwanie z tym co przyziemne i złe, a także życie w prawdzie – mówił hierarcha. Na zakończenie prosił, by żyć w prawdzie bez względu na poniesioną cenę. Metropolita krakowski przywołał też fragment „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II. „Zatoka lasu zstępuje/ w rytmie górskich potoków…/ Jeśli chcesz znaleźć źródło,/ musisz iść do góry, pod prąd./ Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj” – cytował Jana Pawła II abp Jędraszewski.
W uroczystej Mszy św. w nowotarskim kościele modlili się przedstawiciele górali z całego świata, w tym oczywiście z Polski. Było wiele delegacji pocztów sztandarowych z wielu zakątków południowej Polski i nie tylko. Podhalanie ubrani byli w stroje regionalne, przeczytali liturgię słowa oraz modlitwę wiernych. Była także procesja z darami. Do ołtarza z młodymi góralami przyszedł minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP. Przekazał nowe kadziło.
Po Mszy św. prezydent Andrzej Duda wraz z góralami, parlamentarzystami i władzami samorządowymi przeszedł z kościoła do Rynku, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości związanych ze 100-leciem powstania Związku Podhalan. Andrzej Duda przekazał najwyższej klasy Ordery Odrodzenia Polski, nadane pośmiertnie współtwórcom i działaczom Związku Podhalan w latach 1919-1939 na ręce ich krewnych. Uhonorowani zostali Feliks Gwiżdż i Jakub Zachemski. Zgromadzeni na Rynku wysłuchali też fragmentu utworu Władysława Orkana, który deklamował jego potomek.
Prezydent RP zdecydował także o objęciu Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej sześciu organizacji góralskich z kraju i z zagranicy, których przedstawicielom wręczył Akty Protektoratu oraz pamiątkowe ryngrafy. Protektorat otrzymał Związek Podhalan w Polsce, Austrii, Kanadzie, Ameryce Północnej oraz Towarzystwo Przyjaciół Orawy i Związek Polskiego Spisza.
Prezydent Andrzej Duda pogratulował góralom pięknej uroczystości. Wskazał, że u górali zawsze dominują wartości związane z rodziną, kulturą, tradycją. – Za to wam bardzo dziękuję. Jednocześnie historia Związku Podhalan i inne ważne wydarzenia wpisują się w dążenie do niepodległości, do Polski wolnej, którą mamy – zaznaczył prezydent Duda. Głos na nowotarskim Rynku zabrał też burmistrz miasta Grzegorz Watycha i prezes Związku Podhalan Andrzej Skupień.
Ostatnim punktem niedzielnych uroczystości jest Nadzwyczajny Zjazd Związku Podhalan, który odbywa się w siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.
Związek Podhalan to największa organizacja górali na całym świecie. Organizacja pielęgnuje tradycje, folklor, wspiera kulturę. Przy wielu oddziałach działają dziecięce i młodzieżowe zespoły regionalne. Wśród znanych kapelanów we współczesnej historii ZP był ks. prof. Józef Tischner i ks. prałat Tadeusz Juchas, wieloletni kustosz sanktuarium w Ludźmierzu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.