Przewodniczący episkopatu Niemiec zaniepokojony wysokim poparciem dla AfD
19 lutego 2025 | 00:01 | ts | Limburg Ⓒ Ⓟ

Przed mającymi się odbyć 23 lutego wyborami do Bundestagu przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich (DBK), biskup Georg Bätzing, po raz kolejny zdystansował się od AfD (Alternatywa dla Niemiec) i wezwał unię CDU/CSU do utrzymania blokady przeciwko AfD. „Jestem zaniepokojony dużym poparciem dla AfD” – powiedział biskup Limburga w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Avvenire” z 18 lutego.
Bp Bätzing powtórzył swoją opinię, że AfD nie ma szans na wybór przez chrześcijan. „Każdy, kto wykorzystuje chrześcijańską wizję człowieka do własnej propagandy, kto popiera autorytarne reżimy i przyjmuje ich domniemane rozwiązania trudnych problemów, kto podsyca rasizm i nacjonalizm, nie tylko postępuje w sposób wątpliwy z punktu widzenia chrześcijańskiej wizji Boga i człowieka, ale trudno go nazwać demokratycznym”. Dlatego Kościoły chrześcijańskie w Niemczech zaapelowały o wybór partii i polityków, „którzy są zaangażowani w budowę Niemiec opartych na rządach prawa, wolności, kosmopolityzmie, solidarności i ochronie stworzenia”, podkreślił biskup Limburga.
„Utrzymać zaporę ogniową przeciwko AfD”
Bp Bätzing szczegółowo odniósł się do kontrowersyjnych wspólnych głosowań CDU/CSU i AfD w Bundestagu w sprawie migracji, które odbyły się w ostatnim tygodniu stycznia. Z jednej strony bronił Unii, ponieważ „wyraźnie zabiegała o większość w spektrum partii demokratycznych”. Jednak – jego zdaniem – fakt, że przyznała, iż jej projekt ustawy ma również poparcie AfD, został „słusznie” skrytykowany przez wielu – powiedział przewodniczący niemieckiego episkopatu i stwierdził: „Wciąż wierzę w determinację i mądre myślenie wszystkich stron, które pozwolą utrzymać tak bardzo wychwalaną blokadę przeciwko AfD, o której wiele się mówi.”
Odnosząc się do debaty na temat polityki migracyjnej, bp Bätzing powiedział: „Wciąż potrzebujemy polityki humanitarnej dla uchodźców i dobrej integracji migrantów. Te problemy muszą być rozwiązywane z determinacją, ale bez urazy”. Niemiecki hierarcha zaapelował do wszystkich, którzy stoją w obliczu obecnych wyzwań, w tym także do Kościołów, że koniecznie muszą trzymać się razem. Chrześcijanie „nie są egzotyczną grupą specjalną, ale integralną częścią społeczeństwa obywatelskiego naszego kraju”, stwierdził bp Bätzing.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.