Przygotowania do 25-lecia wizyty Jana Pawła II na Podhalu
27 kwietnia 2022 | 12:56 | jg | Zakopane Ⓒ Ⓟ
Górale przygotowują się do upamiętnienia wizyty Jana Pawła II w 1997 r. Głównym punktem obchodów będzie Msza św. sprawowana 6 czerwca pod Wielką Krokwią. To właśnie tam papież Polak odprawił Eucharystię z udziałem około 300 tys. wiernych, tam też przedstawiciele społeczności tatrzańskiej złożyli Ojcu Świętemu hołd.
Bogusław Filipiak, dziekan zakopiański oraz proboszcz i kustosz sanktuarium Najświętszej Rodziny przy Krupówkach zwraca uwagę, że przeżywany jubileusz papieski wśród górali ma bardzo ważne zadanie. – Od pielgrzymki upłynęło dokładnie 25 lat, to jedno pokolenie, także mieszkańców Podhala. Stąd tak ważny jest powrót do tamtych wydarzeń, do słów Ojca Świętego m.in. o krzyżu na Giewoncie, który patrzy na całą Polskę – mówi KAI ks. Bogusław Filipiak.
Podczas Mszy św. sprawowanej przy ołtarzu polowym górale będą modlić się w intencji pokoju na Ukrainie. -Św. Jan Paweł II był Białym Pielgrzymem niosącym przesłanie pokoju na całym świecie. Ono musi wybrzmieć jeszcze raz i bardzo stanowczo – podkreśla ks. Filipiak. Duchowny podkreśla, że ołtarz będzie miał prostą konstrukcję.
O oprawę muzyczną zadbają kapele regionalne z Zakopanego i innych miejscowości Podhala, nie zabraknie też śpiewu połączonych scholi parafialnych. – Pod Wielką Krokwią spotkają się delegacje z pocztami sztandarowymi Związku Podhalan i innych organizacji. Przyjadą przedstawiciele miast partnerskich Zakopanego, swoją obecność zapowiedziały ponadto reprezentacje szkół papieskich, zwłaszcza z południowej Polski – zapowiada ks. Filipiak.
Mszę św. będą celebrować członkowie Episkopatu Polski, którzy spotkają się w Zakopanem na Plenarnym Zebraniu Episkopatu Polski. Polscy hierarchowie 7 czerwca nawiedzą też Ludźmierz, skąd Jan Paweł II poprowadził modlitwę różańcową transmitowaną na cały świat.
Jan Paweł II w 1997 r. na Podhalu przebywał od 4 do 7 czerwca. Była to jego trzecia podróż pod Tatry w białej sutannie. W 1979 r. spotkał się z milionem wiernych na nowotarskim lotnisku. Zaś w 1983 r. rozmawiał z Lechem Wałęsą w Dolinie Chochołowskiej.
Najważniejszy punkt papieskiej pielgrzymki na Podhale w 1997 r. to Msza św. pod Wielką Krokwią, którą Jan Paweł II odprawił 6 czerwca. Ołtarz był tak usytuowany, że papież mógł cały czas podziwiać tatrzańskie szczyty. W Eucharystii wzięło udział około 300 tys. wiernych. Modlitwę uświetniła wielka góralska kapela, a ówczesny burmistrz Adama Bachleda-Curuś złożył Ojcu Świętemu hołd w imieniu wszystkich ludzi gór.
Innym historycznym momentem była też wizyta Jana Pawła II w sanktuarium fatimskim na Krzeptówkach (7 czerwca). Papież konsekrował ten kościół jako votum wdzięczności za ocalenie jego życia z zamachu w 1981 r. Budowniczym świątyni był nieżyjący już ks. Mirosław Drozdek.
Wielką niespodzianką dla wszystkich było pojawienie się Jana Pawła II nad Morskim Okiem i na Kasprowym Wierchu. Papież odwiedził też niespodziewanie siostry urszulanki na Jaszczurówce, gdzie wielokrotnie mieszkał jako krakowski hierarcha. Jan Paweł II nawiedził też zakopiańskie kościoły – Najświętszej Rodziny na Krupówkach i św. Krzyża.
Ciekawym punktem programu papieskiej pielgrzymki w 1997 r. na Podhalu był przejazd Jana Pawła II z Zakopanego do Ludźmierza, do którego jechał przez Kościelisko, Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańską Wyżną, Bańską Niżną oraz Szaflary i Maruszynę. Wszędzie tam witało go tysiące górali. Ojciec Święty z papamobile pozdrawiał i błogosławił. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Drogę Papieską, którą co roku przechodzi Pielgrzymka Sursum Corda z Zakopanego do Ludźmierza. Drogą Papieską przejeżdżają też strażacy swoimi wozami bojowymi i motocykliści.
W ramach papieskiego jubileuszu odbędzie się wiele koncertów, wystaw, paneli dyskusyjnych. Zaplanowano nawet skoki narciarskie dla dzieci pierwszokomunijnych, które będą dedykowane św. Janowi Pawłowi II.
Za organizację papieskiego jubileuszu pod Tatrami odpowiedzialny jest Urząd Miasta w Zakopanem, Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Kuria Metropolitarna w Krakowie wraz z tatrzańskimi parafiami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.