„Przyjacielu…” – tysiące widzów na Misterium Męki Pańskiej w bydgoskiej Dolinie Śmierci
14 kwietnia 2019 | 18:22 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Bóg wszedł z nami w głęboką relację przyjaźni, by w taki sposób powiedzieć nam, że jesteśmy dla Niego ważni” – powiedziała reżyser i autorka scenariusza Misterium Męki Pańskiej, które zostało odegrane w bydgoskiej Dolinie Śmierci w Niedzielę Palmową.
Tegoroczne hasło brzmiało „Przyjacielu…”.– Było ono zaproszeniem, by odkryć prawdę, że Bóg wychodzi nam na spotkanie i mówi każdemu z nas: „Przyjacielu” – dodała Mariola Ciesielska. W przygotowaniu i przeprowadzeniu inscenizacji wzięło udział około 350 osób (wolontariuszy) – w tym ok. 200 aktorów.
Wyjątkowość bydgoskiego misterium tkwi w corocznym – nowym i niepowtarzalnym scenariuszu. Jest ono nie tylko opowieścią o historycznych wydarzeniach, o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, ale jest przede wszystkim próbą spojrzenia, jak bardzo ta historia dzieje się dziś, pośród spraw, codzienności każdego człowieka, i jak bardzo go przemienia. – Dlatego nawet w ostatnim geście zdrady Judasza Bóg wyciąga do niego rękę i mówi: „Przyjacielu”. Każdy z nas może odnaleźć się w tej scenie i każdemu z nas w najczarniejszej godzinie Bóg powie: „Przyjacielu”. Czy podejmiemy tę wyciągniętą dłoń? Możemy Bogu powiedzieć „nie”, możemy też powiedzieć „tak” – jesteśmy wolni, a Bóg naszą wolność szanuje – dodała Mariola Ciesielska.
Historia fordońskiego misterium sięga roku 2001, w którym to po raz pierwszy wystawiono je w bydgoskiej Dolinie Śmierci w Niedzielę Palmową. Dało to początek ważnej tradycji, która jest kontynuowana i która sięga po coraz to nowsze środki, aby jak najlepiej przedstawić za pomocą obrazu, dźwięku i światła wydarzenia pasyjne. – Niedziela Palmowa z woli św. Jana Pawła II stała się Światowym Dniem Młodzieży, obchodzonym w wymiarze lokalnym. I my w takim kontekście chcemy ten czas wspólnie przeżywać. Do tego szczególne miejsce – Dolina Śmierci. Dlatego główną motywacją organizatorów jest dostrzegana konieczność przywrócenia temu miejscu śmierci ponad 1200 obywateli miasta należnej czci i pamięci – powiedział diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Krzysztof Buchholz.
Niezwykłość tego przedsięwzięcia podkreśla fakt, że organizacją i koordynacją całości zajmują się ludzie młodzi: studenci z Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, we współpracy z Duszpasterstwem Młodzieżowym „4don4LORD”, GPS, Fundacją „Wiatrak” oraz innymi wspólnotami Bazyliki Królowej Męczenników.
Rokrocznie w ramach obchodów diecezjalnych Światowego Dnia Młodzieży przybywa tego dnia blisko 20 tysięcy widzów, by przez uczestnictwo w misterium jeszcze pełniej przygotować się do nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy. Przygotowaniem muzyki zajmują się Agnieszka Więckiewicz i Maciej Różycki, absolwenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.