Rabin Skórka: Kościołowi potrzebny jest ktoś taki jak Franciszek
08 kwietnia 2022 | 03:00 | ts (KAI) | Buenos Aires Ⓒ Ⓟ
Argentyński rabin i biofizyk Abraham Skórka uważa, że w momencie wyboru na papieża Franciszek był „po prostu właściwą osobą we właściwym czasie i na właściwym miejscu”. „Kościół potrzebował człowieka o szczególnej odwadze, rewolucyjnego, a przede wszystkim kogoś, kto mówi bardzo jasno”, powiedział Skórka w rozmowie z austriackim tygodnikiem „Die Furche”.
Zastrzegając, że jako wieloletni przyjaciel papieża jest naturalnie nieobiektywny, porównał Franciszka do proroków w Izraelu i widzi w nim „człowieka Kościoła, który chce wyjść do ludzi, aby przekazać im orędzie, a nie tylko siedzieć bezczynnie”. 71-letni rabin Skórka jest blisko związany z papieżem Franciszkiem jeszcze z czasów, gdy Jorge Mario Bergoglio był arcybiskupem Buenos Aires.
Pozytywną cechą Franciszka jest przy tym fakt, że mówi „językiem ludu” i głębokie myśli wyraża w sposób zrozumiały dla wszystkich. Skórka docenił tę zaletę już podczas swojego pierwszego spotkania z abp. Bergoglio w 1998 r. na spotkaniu międzyreligijnym w katedrze w Buenos Aires. „On ma szczególny sposób postępowania z ludźmi. Człowiek czuje się na tym samym poziomie, może z nim swobodnie rozmawiać, a także żartować”, stwierdził żydowski duchowny. Dodał, że również jako papież zbliża się do ludzi „dotyka ich, błogosławi swoimi rękami, przytula osoby niepełnosprawne”.
Były profesor literatury biblijnej i rabinicznej oraz wykładowca prawa talmudycznego, a obecnie profesor wizytujący na Uniwersytecie św. Józefa w Filadelfii (USA) jest współautorem wydanej w 2013 roku książki „Jorge Bergoglio, Abraham Skórka o niebie i ziemi”, będącej owocem serii rozmów prowadzonych w telewizji na bieżące tematy religijno-etyczne przez zaprzyjaźnionych ze sobą: arcybiskupa Buenos Aires i rabina. Książka ukazała się już w 17 językach.
„Kiedy krótko po wyborze na Stolicę Piotrową ludzie pytali mnie, dlaczego go rozumiem, odpowiadałem, że jest jezuitą nie tylko dlatego, że należy do zakonu jezuitów, ale dlatego, że jego paradygmatem jest Jezus”, podkreślił rabin Skórka. Tłumaczył, że podobnie jak dla Bergoglio, również i dla niego „religia nie jest tylko powtarzaniem ceremonii, ale wymaga prawdziwej i żarliwej duchowości”.
W przypadku papieża można to rozpoznać po tym, że „próbuje on «oczyścić» Kościół od wewnątrz (…) z błędów i nadużyć przeszłości”, powiedział Skórka i wspomniał przypadki nadużyć, o których Franciszek otwarcie powiedział i je publicznie potępił. „Dla mnie, jako Żyda, jest to ważne przesłanie, ponieważ z zainteresowaniem patrzymy na to, co dzieje się w chrześcijaństwie” – powiedział rabin i dodał: „mamy te same problemy, jeśli chodzi o złe wiadomości w mediach”.
Bergoglio zawsze angażował się w dialog żydowsko-katolicki, zarówno w Buenos Aires, jak i obecnie w Rzymie, na przykład przemawiając podczas świąt żydowskich – zaznaczył Skórka, pierwszy w Ameryce Łacińskiej rabin, który w 2010 r. otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Katolickiego w Buenos Aires – z inicjatywy ówczesnego wielkiego kanclerza tej uczelni, kard. Bergoglio. „Papież Franciszek ma wielki szacunek dla judaizmu”, podkreślił rabin i przyznał, że chciałby, aby tematem dalszej współpracy był Nowy Testament „i wypracowanie wspólnego języka dialogu teologicznego, co katolicy myślą o Żydach i vice versa”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.