Radom: po 80 latach wznowiono wydawanie parafialnego pisma „Głos Mariacki″
13 kwietnia 2009 | 11:42 | rm/maz Ⓒ Ⓟ
Parafia katedralna w Radomiu wznowiła po 80 latach wydawanie pisma „Głos Mariacki″. W pierwszym numerze znalazł się m.in. artykuł dotyczący prac remontowo-konserwatorskich na 2009 rok.
Proboszcz parafii ks. prałat Edward Poniewierski podkreśla, że od dłuższego czasu parafia nosiła się z zamiarem wydawania pisma. – W listopadzie ubiegłego roku, gdy obchodziliśmy stulecie od poświęcenia dla kultu Bożego nieukończonego jeszcze wówczas kościoła Opieki Najświętszej Maryi Panny, dzisiejszej katedry, ukazał się okolicznościowy numer gazety – mówi ks. Poniewierski. Dlatego też zdecydowano o kontynuowaniu wydawania pisma.
Tytuł pisma nawiązuje do wydawanego w okresie międzywojennym przez drugiego proboszcza parafii Mariackiej ks. prałata Dominika Ściskałę „Głosu Marjackiego”. Przed wojną ukazało się około 10 numerów tego pisma, pomyślanego jako kwartalnik. Pierwszy numer pisma ukazał się 10 marca 1929 roku. Ks. Poniewierski podkreśla, że egzemplarze pisma stanowią poważne źródło archiwalne dla poznania historii parafii katedralnej.
W pierwszym numerze wydanego z okazji Wielkanocy znalazł się m.in. artykuł dotyczący prac remontowo-konserwatorskich na 2009 rok. Koszt całości planowanych prac szacowany jest na ok. 1mln 230 tysięcy złotych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego tym razem odmówiło przyznania dotacji z powodów kryzysu finansowego, ale pocieszające jest to, że 400 tysięcy złotych przyznała na ten cel gmina Radom.
Parafia katedralna zwróciła się do parafian o przekazywanie do archiwum katedry pamiątek, starych fotografii i wydawnictw, związanych z postaciami pięciu błogosławionych męczenników radomskich – kapłanów z okresu drugiej wojny światowej. Ks. Poniewierski podkreśla, że cenne są także inne pamiątki po innych radomskich duszpasterzach w okresu całego XX wieku.
„Głos Mariacki” można nabyć w zakrystii kościoła katedralnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.