Raport
Trudne ciąże. Jak Kościół pomaga kobietom? [RAPORT]
Kościół oferuje stałe wsparcie dla kobiet w kryzysie. Jest to pomoc materialna, medyczna, psychologiczna, rozwojowa, prawna, czy duszpasterska. W instytucjach powstałych z inspiracji chrześcijańskiej każda kobieta, która nie planowała ciąży i waha się przed dokonaniem aborcji, czy kobieta w trudnej ciąży, matka dziecka niepełnosprawnego czy jej rodzina, otrzyma potrzebne wsparcie.
Raport „Kościół w Polsce 2023” dostępny online
Dostępny jest już w wersji elektronicznej Raport „Kościół w Polsce 2023”. Został on przygotowany przez Katolicką Agencję Informacyjną we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej. Ukazuje pracę Kościoła w Polsce zarówno w sferze duszpasterskiej, na polu ewangelizacji oraz w dziedzinie charytatywnej i społecznej. Opisuje również aktualne trendy w polskiej religijności jak i nowe wyzwania, przed jakimi staje nasz Kościół dziś, na progu nowej epoki, o której często mówi papież Franciszek.
Raport z działań pomocowych i prewencyjnych w Kościele w 2023 roku
Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Fundacja Świętego Józefa KEP opublikowały wspólny Raport z działań pomocowych i prewencyjnych w Kościele w 2023 roku. Podobnie jak w ubiegłych latach, w pierwszej części opisuje on działania Kościoła w Polsce służące ochronie małoletnich i bezbronnych oraz pomoc skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym. W drugiej zaś prezentuje wyniki kwerendy dotyczącej wykorzystywania seksualnego osób małoletnich, która objęła sprawy zgłoszone w Kościele od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r.
Zaprezentowano wyniki ogólnopolskiego badania jakości życia dzieci i młodzieży
Zakończenie pandemii i powrót do szkoły nie wpłynęły na poprawę stanu psychicznego polskich uczniów. Silne i pozytywne pozostają związki rodzinne a także bardzo dobre relacje z nauczycielami. Z kolei integracja ukraińskich dzieci nastąpiła tylko w szkołach – w czasie zajęć między młodymi Ukraińcami a Polakami nie ma większych problemów, ale po lekcjach kontakty słabną. Najnowsze wyniki ogólnopolskich naukowych badań jakości życia dzieci i młodzieży zaprezentował Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak na konferencji naukowej w Toruniu, w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.
„Stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele w Polsce” – streszczenie raportu
„Stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele w Polsce” – to tytuł raportu zaprezentowanego dziś przez Instytut Pokolenia i Katolicką Agencję Informacyjną. Został on przygotowany przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Dokument prezentuje dane o liczbie stwierdzeń nieważności małżeństw w Kościele w Polsce, przyczynach takich stwierdzeń oraz liczbie zawieranych małżeństw kościelnych. Dane z Polski zostały pokazane w zestawieniu z wybranymi państwami europejskimi i ze światem.
Raport „Kościół w Polsce 2023”
Raport „Kościół w Polsce 2023” ukazuje pracę Kościoła w Polsce zarówno w sferze duszpasterskiej, na polu ewangelizacji oraz w dziedzinie charytatywnej i społecznej. Opisuje również aktualne trendy w polskiej religijności jak i nowe wyzwania, przed jakimi staje nasz Kościół dziś, na progu nowej epoki, o której często mówi papież Franciszek. Prezentacja raportu odbywa się dziś w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie.
Ochrona i pomoc skrzywdzonym – raport systemu za 2022 rok
Raport „Ochrona małoletnich i bezbronnych oraz pomoc pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w Kościele w Polsce” za rok 2022 – nowe projekty, profesjonalizacja systemu i inicjatywy na rzecz osób skrzywdzonych.
CBOS: większość Polaków popiera sankcje na Rosję
Zdaniem 79% Polaków, wojna w Ukrainie zagraża bezpieczeństwu naszego kraju. Połowa badanych uważa, że społeczność międzynarodowa robi wystarczająco dużo, aby pomóc Ukrainie, a w opinii niezadowolonych z dotychczasowej pomocy potrzeba przede wszystkim dalszego wysyłania broni i wprowadzania kolejnych sankcji wobec Rosji.
CBOS: Polacy najbardziej lubią Włochów i Amerykanów, najmniej Arabów
Do najbardziej lubianych przez Polaków narodów należą Włosi (58% deklaracji sympatii), Amerykanie (58%), Węgrzy (57%) oraz Słowacy (55%). 44% Polaków z sympatią wypowiada się o Niemcach a 41% o Ukraińcach. Jedna trzecia ma pozytywne nastawienie do Białorusinów (35%) i Żydów (34%). Blisko połowa ma niechętne nastawienie do Arabów (46%) – CBOS przedstawił najnowsze badanie stosunku Polaków do innych narodów.
Życie konsekrowane w Polsce w liczbach
W Polsce żyje ok. 30 300 osób konsekrowanych. Największą grupę stanowią siostry ze zgromadzeń czynnych – 16 307 osób. W klasztorach kontemplacyjnych żyje ok 1250 mniszek. Męskie instytuty życia konsekrowanego liczą ok. 11 tys. zakonników. Według danych z ub. roku było ich 11 020. Do Instytutów Świeckich w Polsce należą ogółem 1024 osoby. Indywidualną formę życia konsekrowanego wybrało 748 osób. Dane z ostatnich lat pokazują, że liczba zakonnic, zakonników i mniszek powoli lecz systematycznie spada. Względnie stabilna jest liczba członków Instytutów Świeckich, natomiast wzrasta liczba osób, które przyjęły indywidualną konsekrację.