Redaktorzy „Gościa Niedzielnego” otrzymali papieskie odznaczenia
25 lutego 2010 | 16:44 | ksas Ⓒ Ⓟ
Gabriela Szulik, redaktor naczelna „Małego Gościa Niedzielnego” i Andrzej Grajewski, redaktor „Gościa Niedzielnego”, otrzymali 25 lutego papieskie odznaczenia „Pro Ecclesia et Pontifice”. Medal ten jest przyznawany za wybitne zasługi w służbie Kościołowi i Ojcu Świętemu.
Wręczając odznaczenia w siedzibie redakcji abp Damian Zimoń podkreślił, że przekładają się one na pracę całego zespołu. „Wasza praca jest na wagę złota” – podkreślił metropolita katowicki, przypominając, że czytelnictwo obydwu czasopism rośnie. Zwrócił też uwagę na znaczenie trudnego zadania katolickich mediów, jakim jest dialog ze współczesnym światem.
Gabriela Szulik jest magistrem teologii. Przez 16 lat pracowała jako katechetka w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku Niedobczycach. Tam też przez wiele lat redagowała pismo parafialne „Serce”. W roku 2000 prowadzony przez nią miesięcznik znalazł się wśród trzech najlepszych w Polsce gazetek parafialnych.
W roku 1996 rozpoczęła współpracę z „Małym Gościem Niedzielnym”, a w roku 2003 została redaktorem naczelnym tego czasopisma. Redagowany przez nią miesięcznik jest największym i najpopularniejszym czasopismem katolickim dla dzieci i młodzieży w Polsce. Cieszy się powszechnym uznaniem nie tylko młodych odbiorców, ale również dorosłych, w tym szczególnie katechetów.
Poza normalnym cyklem wydawniczym redakcja „Małego Gościa” podejmuje wiele akcji angażujących czytelników oraz od wielu lat przygotowuje materiały roratnie na Adwent, na rekolekcje wielkopostne, na nabożeństwa Drogi Krzyżowej, majowe i różańcowe. Każdego roku wydawane przez redakcję materiały duszpasterskie trafiają do kilku tysięcy parafii w Polsce.
Szulik jest także członkiem Rady Parafialnej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach oraz Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej.
Andrzej Grajewski jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, doktorem nauk politycznych. Jest żonaty, ma czworo dzieci. Prawie całe życie zawodowe pracuje w redakcji tygodnika katolickiego „Gość Niedzielny”, gdzie był zastępcą redaktora naczelnego, a obecnie jest szefem działu Polska i Świat.
Mocno angażuje się w życie społeczne i religijne. Był współzałożycielem Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii Św. Mikołaja w Bielsku-Białej, uczestniczył w podziemnych kontaktach ze wspólnotami katolickimi w Czechach, należał do Rady Społecznej przy Biskupie Katowickim oraz Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Mianowany został członkiem Komisji Historycznej przygotowującej proces beatyfikacyjny Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, członkiem Rady Naukowej Muzeum Jana Pawła II i Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przez Konferencję Episkopatu Polski został powołany na konsultora Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Jako wolontariusz angażował się w działalność charytatywną.
Był członkiem zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Jako członek Kolegium IPN inicjował programy badające represje władzy komunistycznej wobec Kościoła. Obecnie w ramach międzyrządowej, polsko-rosyjskiej komisji, angażuje się w dialog pojednawczy miedzy narodami polskim i rosyjskim.
Grajewski jest autorem wielu publikacji prasowych i książkowych, w tym w drugim obiegu, min.: „Wygnanie. Diecezja katowicka w czasach stalinowskich”, Katowice 2002, „Rosja i Krzyż. Z dziejów Kościoła prawosławnego w ZSRR”, Katowice 1991, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, Poznań 1999, „Tarcza i miecz. Rosyjskie służby specjalne 1991-1998”, Warszawa 1998, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, Warszawa 1999.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.