Rekordowa wartość pomocy w ramach Szlachetnej Paczki
19 grudnia 2023 | 21:30 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ
Szlachetna Paczka podsumowała kolejną edycję wydarzenia. W darach przekazano potrzebującym wsparcie o wartości niemal 74 mln zł. Podczas tegorocznej akcji charytatywnej pomoc dotarła do ponad 17 tys. rodzin. Wsparcie materialne, a wraz z nim radość i nadzieję na zmianę, otrzymało łącznie niemal 47 tys. osób.
– Szlachetna Paczka połączyła w mądrej pomocy jeszcze więcej Polaków niż rok temu. Łącznie w tegoroczną edycję zaangażowało się 700 tys. osób. To o 100 tys. więcej Polaków niż rok temu. Dla jednej potrzebującej rodziny paczki przygotowało średnio 31 osób. Wśród nich znalazły się zarówno osoby prywatne, jak i przedstawiciele firm czy instytucji – relacjonuje Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.
Wartość pomocy przekazanej w paczkach jest w tym roku rekordowa i wyniosła niemal 74 mln. To o 14 mln więcej niż w 2022 r. – Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej Polacy pokazali, że „razem stać nas na dobro” dla tych, którzy mają najmniej – ocenia Sadzik.
W ramach Szlachetnej Paczki pomoc dotarła do najbardziej potrzebujących w całym kraju. Wśród nich było niemal 21 tys. dzieci i 5 tys. seniorów. Ponad 60% rodzin włączonych do programu w tej edycji doświadcza trudności ze względu na chorobę i/lub niepełnosprawność, a 24% znalazło się w trudnej sytuacji ze względu na nieszczęście, wypadek lub zdarzenie losowe.
– Wizyta wolontariuszy w domu jednej z rodzin była jak promyk słońca w środku zimy. Rodzina żyje w tak trudnych warunkach, że przetrwanie tej pory roku staje się dla nich realnym wyzwaniem. Darczyńca kupił nowy piec gazowy, dający potrzebne ciepło. Pozostałe prezenty zajęły aż 41 paczek. Rodzina ze wzruszeniem zareagowała na przejaw tak dużej dobroci – opisuje jedną z sytuacji rodziny z bazy Szlachetnej Paczki prezes Stowarzyszenia WIOSNA.
Średnia wartość Szlachetnej Paczki dla jednej rodziny wynosiła w tym roku 4343 zł. Wielu darczyńców zapewniało potrzebującym rodzinom żywność i środki czystości, czyli produkty odciążające budżet domowy na najbliższe kilka tygodni.
– W Paczkach znajdowały się jednak także mniej oczywiste prezenty takie jak lodówka, rower potrzebny, by dojeżdżać do pracy, kurs doszkalający czy piła spalinowa i lutownica, które pozwolą podjąć dorywczą pracę. Wszystko, co rodzina wskazywała jako swoje kluczowe potrzeby – i nie tylko – podsumowuje Sadzik.
W 23. edycję Szlachetnej Paczki zaangażowało się ponad 12 tys. wolontariuszy. To oni odwiedzali rodziny, poznawali ich historie, pośredniczyli w przekazywaniu Szlachetnych Paczek i angażowali się w wiele innych zajęć, dzięki którym w Weekend Cudów zmieniło się na dobre życie tak wielu osób w potrzebie. W tym roku wolontariusze działali w 655 lokalizacjach w całej Polsce. Miejsc działania Szlachetnej Paczki przybyło – było ich niemal 20 więcej niż w ubiegłym roku.
– Rekordowej wartości pomocy i nadziei na zmianę dla tysięcy potrzebujących nie byłoby bez: wolontariuszy, darczyńców, dobroczyńców, partnerów medialnych i biznesowych oraz przyjaciół Szlachetnej Paczki. Dziękujemy z serca za każde zaangażowanie – wyraża wdzięczność Sadzik.
Wciąż można stać się częścią Szlachetnej Paczki i pomóc, wspierając program wpłatą. Każda złotówka zasili machinę dobra, uruchomi szereg działań i pozwoli Szlachetnej Paczce pracować nad kolejną edycją. Nadal można też wesprzeć dzieci, którym pomaga Akademia Przyszłości. To program społeczny, który tak jak Szlachetna Paczka organizowany jest przez Stowarzyszenie WIOSNA. W programie są dzieci, które nie wierzą w siebie.
Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Pomoc trafia do najbardziej potrzebujących w ramach Paczki już od ponad 20 lat. Szczegółowe informacje o akcji dostępne są pod adresem www.szlachetnapaczka.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.