Rekrutacja KUL – „mocno promujemy stałe kierunki, koncentrujemy się na medycynie”
06 maja 2024 | 12:46 | KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ
Dni po weekendzie majowym są ważne zarówno z perspektywy uczniów kończących szkoły średnie, którzy rozpoczynają wtedy swoje egzaminy maturalne, jak i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, bowiem otwierana jest wówczas rekrutacja na studia. W ofercie uniwersytetu blisko 100 kierunków, łącznie ze specjalnościami – podkreśla Monika Stojowska, wicerzecznika prasowa KUL, odpowiedzialna za komunikację w zakresie rekrutacji.
Do nowości należą między innymi Menagment – zarządzanie w języku angielskim oraz ekologia integralna.
W 2024 roku start procesu rekrutacyjnego wyznacza 6 maja – tego dnia na stronie www.rekrut.kul.lublin.pl udostępnimy kandydatom na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie ofertę studiów.
– W tym roku nie proponujemy wielu nowości, jeśli chodzi o kierunki studiów, bo mamy ich dużo i wierzymy, że praca nad podnoszeniem standardów kształcenia na tych, które już realizujemy, jest dobrą ścieżką – mówi prorektor ds. kształcenia, dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. KUL – Niemniej jednak od roku akademickiego 2024/2025 umożliwimy po raz pierwszy studiowanie dwóch kolejnych kierunków w trybie hybrydowym: Romanistyki I stopnia i Italianistyki II stopnia oraz Zarządzania I stopnia w języku angielskim – wskazuje prof. Ewa Trzaskowska.
Rekrutacja na studia I stopnia i jednolite magisterskie potrwa do 12 lipca 2024 r., a wyniki ogłoszone zostaną już 15 lipca w godzinach popołudniowych. Wówczas każdy z przyjętych na wybrany kierunek będzie miał trzy dni (do 18 lipca 2024 r.) na elektroniczne potwierdzenie podjęcia studiów.
– Tegoroczni maturzyści nie muszą jednak od razu rejestrować się w systemie. Mogą spokojnie skupić się na jak najlepszym zdaniu matury, a potem odpoczynku po wytężonej pracy. Do rekrutacji najlepiej aby wrócili 9 lipca, czyli wtedy, gdy poznają już wyniki – podkreśla Magdalena Pranagal, kierownik Biura Rekrutacji. Dopiero wtedy mają możliwość dopełnienia wszystkich formalności – wybrania kierunków, wpisania wyników i wniesienia opłaty rekrutacyjnej. – Przypominamy, by do systemu nie wprowadzać wyników prognozowanych, a wybrane kierunki (maksymalnie trzy) uszeregować według priorytetu: najważniejszy dla nas kierunek umieszczamy na górze – dodaje.
Kandydaci na studia II stopnia mają nieco więcej czasu, bo system zamknie się 18 lipca 2024 r., a wyniki poznamy już następnego dnia, 19 lipca po godz. 17:30. Dopełnieniem formalności będzie elektroniczne potwierdzenie podjęcia studiów – do 31 lipca 2024 r. – Jeżeli dany kandydat obronę licencjatu miał zaplanowaną w dniach bezpośrednio poprzedzających koniec rekrutacji i nie otrzymał jeszcze dyplomu, nie zamyka mu to możliwości aplikowania – zauważa Sylwia Tomasik z Biura Rekrutacji. – Wówczas wystarczy, że w miejsce dyplomu w systemie rekrutacyjnym umieści zaświadczenie z Sekretariatu Wydziału o obronie i uzyskanej ocenie, a dyplom (na którego wydanie uczelnia ma 30 dni) wgra już po jego otrzymaniu – podkreśla.
Nowością tegorocznej rekrutacji jest także szybsze uruchomienie naboru wolnego na kierunki, na które po naborze konkursowym pozostały wolne miejsca. O przyjęciu decyduje wtedy posiadanie na świadectwie maturalnym wyników z przedmiotów branych pod uwagę na dany kierunek i kolejność zgłoszeń. Nabór prowadzony jest do wyczerpania miejsc na każdym kierunku indywidualnie. Możliwość ta zostanie uruchomiona już od 16 lipca 2024 r. – Zachęcamy jednak do tego, by rejestrować się w pierwszym naborze, bowiem już teraz wiemy, że kierunki cieszące się największym zainteresowaniem na pewno nie pojawią się w naborze wolnym – mówi Magdalena Pranagal.
Przypominamy, że w roku akademickim 2023/2024 na jedno miejsce na danym kierunku aplikowało: kierunek lekarski – 25 kandydatów/miejsce, psychologia (spec. wspierania jakości życia) – 7,56 italianistyka w trybie hybrydowym – 5,65, kryminologia – 5,36, pielęgniarstwo – 5,10, zarządzanie – 3,88, filologia angielska – 3,41, prawo – 2,96, psychologia (spec. biznesu) – 2,84, sinologia – 2,67, dziennikarstwo – 2,48, ekonomia – 2,47, stosunki międzynarodowe – 2,53, informatyka – 2,33, biotechnologia – 2,17, położnictwo – 2,1.
Dwóch zainteresowanych na miejsce brało udział w rekrutacji na takie kierunki, jak: administracja, bezpieczeństwo narodowe, coaching i doradztwo kariery, filologia polska, hispanistyka, italianistyka – studia stacjonarne, pedagogika specjalna, sztuczna inteligencja.
Źródłem wszelkich informacji o rekrutacji są przede wszystkim pracownicy Biura Rekrutacji, którzy dostępni są mailowo pod adresem: rekrutacja@kul.pl, telefonicznie 81 445 41 37 oraz 81 445 42 16, na instagramie: kul.rekrutacja, a także osobiście w CN-004 (Collegium Norvidianum, Al. Racławickie 14) od poniedziałku do piątku 9:00 – 14:00. Źródłem niezbędnych informacji o każdym z kierunków i perspektywach zawodowych jest także strona internetowa dedykowana kandydatom – www.kandydat.kul.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.