Rektor KUL do senatorów: nasza misja wymaga otwartości i dialogu
25 kwietnia 2024 | 17:31 | KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ
Nie możemy być zamknięci i wyalienowani. Naszą misję chcemy realizować w duchu dialogu, wychodząc do ludzi, również tych o odmiennych poglądach i tradycjach – podkreśla rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski, w liście do Senatu uczelni, który napisał przed wyborami rektorskimi, zaplanowanymi na 9 maja. Jest on jedynym kandydatem, zgłosiła go grupa 30 senatorów.
Rektor KUL zwrócił uwagę na obecną sytuację w Polsce, Europie i świecie. „Funkcjonujemy w trudnych realiach społecznych, gospodarczych i geopolitycznych, dlatego konieczna jest kooperacja oraz współdziałanie w wielu obszarach” – zaznaczył.
Dodał, że jego celem jest kontynuacja budowania akademickiej przyszłości, „patrząc w nią z respektem, z roztropnością podejmując ryzyko innowacyjności, zachowując otwartość na zmiany i odwagę wobec wyzwań współczesności”. Wskazał na konieczność dialogu z każdym człowiekiem, niezależnie od światopoglądu. „Jednocześnie niezmiennie chcemy zachować nasz chrześcijański i katolicki system wartości, który stanowi o naszej tożsamości oraz uniwersyteckim prestiżu” – oświadczył.
Ks. prof. Kalinowski wymienił swoje priorytety na kolejną kadencję, a wśród nich znalazły się: uzyskanie statusu uczelni badawczej, cykliczne dostosowywanie oferty studiów do wymogów społecznych i rynku pracy, dalszy dynamiczny rozwój obecności naszych ekspertów i naukowców w przestrzeni publicznej, jeszcze większe wykorzystywanie nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, dostosowanie warunków pracy do bieżących potrzeb, kolejne duże inwestycje infrastrukturalne, w tym związane z Wydziałem Medycznym i obiektami sportowymi, dokończenie rozpoczętych remontów, dalsza intensyfikacja relacji i kontaktów zagranicznych, współpraca z samorządem, inicjatywy społeczne, gospodarcze oraz kulturalne.
„Planuję również powołanie Centrum Badań nad Odziaływaniami Readaptacyjnymi wśród Więźniów, utworzenie Ambulatorium dla Bezdomnych i Wykluczonych. Kontynuowane będą prace nad prosektorium i oddziałami klinicznymi dla Wydziału Medycznego. Będą nadal rozwijane obszary związane z kulturą i edukacją, a w realnej perspektywie planowane jest utworzenie Centrum Sztuki Filmowej KUL, Centrum Artystycznej Edukacji, Rozwoju i Terapii KUL poprzez dramę, działania teatralne i sztukę.
Prosząc o Państwa poparcie i oddanie głosu w wyborach, deklaruję dalszą współpracę ze wszystkimi podmiotami naszego Uniwersytetu, z pracownikami i studentami gotowymi do współdziałania w duchu troski o naszą Alma Mater. Jestem otwarty na zgłaszane przez nasze środowisko projekty i inicjatywy, które wspólnym wysiłkiem możemy podejmować” – napisał.
Rektor KUL podkreślił, że w 2020 r. rozpoczynał sprawowanie swojego urzędu z poczuciem wielkiej odpowiedzialności i respektem dla powierzonej mu misji. „Mając na uwadze moje wcześniejsze doświadczenia uniwersyteckiej pracy na stanowisku dziekana i prorektora, na początku urzędowania przygotowałem strategię działań. Zgromadziłem zespół prorektorów, pełnomocników, dyrektorów, współpracowników, którzy wspierali mnie w podejmowanych inicjatywach oraz projektach. Dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy wielu profesjonalistów udało się zrealizować zdecydowaną większość z kamieni milowych, które określiłem w 2020 roku” – ocenił.
Jako przykłady wskazał m.in.: powołanie Wydziału Medycznego, znaczące przybliżenie do uzyskania statusu uczelni badawczej, poprzez spełnienie warunków formalnych, doskonałe wyniki parametryzacji, w której aż 9 z 14 ewaluowanych dyscyplin otrzymało kategorię A+ lub A, nawiązanie licznych partnerstw z polskimi oraz zagranicznymi uczelniami i instytucjami, utworzenie Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie, Centrum Polonijnego KUL, Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela, Centrum Badań nad Dyplomacją KUL oraz Centrum Seniora KUL, wzbogacenie oferty edukacyjnej naszej Uczelni, zwiększenie obecności ekspertów akademickich w dyskursie publicznym poprzez aktywność w mediach i mediach społecznościowych, organizację licznych debat, w tym cyklu Areopag Uniwersytetów, realizowanego w partnerstwie z czołowymi polskimi uniwersytetami, rozwój nowych technologii, rozbudowę infrastruktury akademickiej, prowadzone na szeroką skalę prace remontowe, programy grantowe, a także kilkukrotne podwyżki dla pracowników oraz liczne inicjatywy studenckie.
„Oczywiście mam świadomość, że nie wszystko udało się zrealizować i nie wszystkie oczekiwania zostały spełnione. W ostatnich latach funkcjonowaliśmy w dynamicznej rzeczywistości społecznej – pandemia, wojna w Ukrainie, wysoka inflacja, wzrost kosztów utrzymania – co sprawiało nieprzewidziane trudności. Przy mnogości realizowanych przedsięwzięć, inicjatyw i projektów nie udało się także uniknąć błędów, za które przepraszam” – zaznaczył ks. prof. Kalinowski. Dodał, że w duchu odpowiedzialności za rozpoczęte projekty i przyszłość uniwersytetu, jest gotów ponownie podjąć się rektorskiej misji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.