Rektor KUL: uczelnia katolicka szkołą prawdziwej wolności
15 czerwca 2022 | 11:58 | KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ
Przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II modlili się we wtorek 14 czerwca podczas wieczornego apelu przed cudownym obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. Rozważania przygotowane przez rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego odczytała s. prof. Beata Zarzycka – prorektor KUL ds. nauki i kadr.
Ksiądz rektor, który w tym samym czasie przebywa z wizytą we Lwowie, mimo odległości geograficznej, która oddziela Jasną Górę od Lwowa, był obecny w częstochowskim sanktuarium w swoim słowie i dzięki łączności modlitewnej. Osobiście zaś, z siostrą prorektor, czuwali studenci i pracownicy Filii KUL w Stalowej Woli.
Rektor KUL w swoim słowie nawiązał do sytuacji za wschodnią granicą Polski mówiąc o „bezsensownej wojnie na ukraińskiej ziemi”. „Wszystko to wina złego korzystania przez ludzi ze wspaniałego daru wolności, którym obdarzył nas Stwórca; z chęci samowolnego rządzenia światem; z braku poszanowania woli Boga i praw drugiego człowieka. Ty, Maryjo, bolejesz nad tym, ponieważ wiesz, czym jest prawdziwa wolność, którą daje współpraca z Bogiem, a nie stawianie siebie na jego miejscu” – stwierdził ks. prof. Mirosław Kalinowski, prosząc: „Pani Jasnogórska, proś dzisiaj Twojego Syna wraz z nami o pokój i wolność, których świat dać nie może. Naucz nas, pracowników i studentów katolickiej uczelni, jak szukać prawdziwej wolności, jak jej bronić, jak nią żyć”.
Głównym przewodnikiem podczas wszystkich swoich tegorocznych rozważań przed apelami jasnogórskimi rektor KUL uczynił bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Tym razem, wśród wielu cytowanych słów Prymasa Tysiąclecia, ks. prof. Kalinowski zwrócił uwagę na „dzisiejszych niewolników”, którzy doświadczają niedoli nieludzkiej ekonomii, morderczego stylu życia, krwawych wizji militarystycznych, jak również wyrachowanej walki przeciwko życiu. W tym kontekście zwrócił uwagę na uniwersytet, który powinien przeciwdziałać takim sytuacjom i być miejscem prawdziwej wolności i do niej wychowywać.
„W przypadku uniwersytetu katolickiego ten klimat wolności badań i nauczania ma charakter szczególny. Przenika go bowiem przekonanie, że najwyższą prawdą jest Bóg, który objawił się w Jezusie Chrystusie. Traktowanie tego założenia jako drogowskazu w pracy uczelni katolickiej nie powinno kojarzyć się z ograniczaniem wolności, ale – wręcz przeciwnie – z uwolnieniem się od wszelkich zniewoleń uniemożliwiających dotarcie do jedynej prawdy, dającej człowiekowi pewny i niezmienny punkt odniesienia, a w konsekwencji przynoszącej wolność od błędów i półprawd” – dodał ks. prof. Mirosław Kalinowski, zwracając się do Matki Bożej z prośbą, by Katolicki Uniwersytet Lubelski przez swoją działalność naukowo-dydaktyczną uczył prawdziwej wolności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.