Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji wspomina bp. Turzyńskiego
16 kwietnia 2025 | 00:01 | Dorota Abdelmoula-Viet, Vatican News PL | Paryż Ⓒ Ⓟ

O poruszających rekolekcjach, jakie wygłosił do polskich kapłanów posługujących we Francji śp. bp Piotr Turzyński, mówi w rozmowie z mediami watykańskimi ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.
„Do końca nie mieliśmy pewności, czy ksiądz biskup będzie mógł wygłosić te rekolekcje w związku z chorobą, z terapią. Ale przyjechał, ucieszył się na spotkanie z nami – mówi ks. Brzyś – Słuchając księdza biskupa mieliśmy takie przekonanie, wrażenie, że każde jego słowo, jego konferencje, są jakby namaszczone doświadczeniem jego cierpienia, jego udziałem w Drodze Krzyżowej, w tym spotkaniu z Chrystusem cierpiącym. I przeżywaliśmy te rekolekcje na zupełnie głębszym, innym poziomie, inaczej niż inne tego typu spotkania.”
Bp Turzyński w ostatnim wywiadzie: to było dziesięć niezwykłych i intensywnych lat mojego biskupstwa
Rektor PMK we Francji podkreśla, że zakopiańskie rekolekcje były swego rodzaju pożegnaniem z bp. Piotrem. „Bywały takie momenty, że ksiądz biskup jakby się żegnał z nami, chociaż wtedy jeszcze wielu z nas nie wiedziało, że to będzie dla nich ostatnie spotkanie” – wspomina.
„Kiedy dowiedziałem się o śmierci księdza biskupa Piotra, przypomniałem sobie jedno zdanie z Ewangelii świętego Mateusza z przypowieści o talentach: «Dobrze, sługo dobry i wierny (…) wejdź do radości twego Pana» Dobroć i wierność – te dwa słowa, dobrze oddają to, jakim pozostanie ksiądz biskup w naszej pamięci, w naszych sercach i to, jak go zapamiętamy” – podsumowuje.
Bp Piotr Turzyński zmarł w poniedziałek, 14 kwietnia, po długiej chorobie. Jego uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 22 kwietnia, w katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu. Zostanie on pochowany w Grobie Biskupów Radomskich na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.