Religie
Nie tylko chrześcijanie praktykują post
Chrześcijanie zachodni na całym świecie rozpoczynają 22 lutego Wielki Post, który potrwa do Wielkiej Soboty 15 kwietnia. Z teologicznego punktu widzenia okres ten służy przygotowaniu do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Ale post jest przeżywany nie tylko w chrześcijaństwie i w różnych formach jest on znany jest we wszystkich wielkich religiach świata.
Pakistan proponuje mediację państw islamskich w wojnie na Ukrainie
Premier Pakistanu Imran Khan zaapelował do Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC), aby wspólnie z Chinami podjąć się roli mediatora na rzecz zakończenie wojny na Ukrainie. Według pakistańskiego portalu informacyjnego Dawn z 23 marca Khan powiedział na konferencji OIC w Islamabadzie, że kraje o „bezstronnej postawie” mogą „dobrze spełnić rolę mediatora”.
Spotkanie modlitewne chrześcijan i muzułmanów w uroczystość Zwiastowania Pańskiego
Z okazji Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, w piątek 25 marca odbędzie się już po raz trzeci modlitewne spotkanie chrześcijan i muzułmanów. Przewodniczyć mu będzie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.
Intelektualiści prawosławni potępiają ideologię „Rosyjskiego świata”
„Odrzucamy herezję «Rosyjskiego świata» i haniebne działania rządu Rosji w rozpętaniu wojny przeciwko Ukrainie, które wypływają z tej nikczemnej i niemożliwej do obrony nauki, przy współudziale Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, jako głęboko nieprawosławne, niechrześcijańskie i skierowane przeciwko ludzkości” – czytamy w deklaracji opublikowanej przez 65 intelektualistów prawosławnych z różnych krajów świata.
Ukraina: Prawosławni, katolicy dwóch obrządków i inni – religijny obraz kraju
Ukraina zachodnia, gdzie dominują grekokatolicy, jest obszarem o najwyższych wskaźnikach religijności w Europie. Gorzej jest w środkowej a szczególnie wschodniej Ukrainie, gdzie sowiecka ateizacja sięgnęła znacznie głębiej. Z badań różnych instytucji – rządowych i naukowych – wynika, że ok. 71 proc. z blisko 41,4 mln mieszkańców Ukrainy uważa się za wierzących, w tym nieco ponad 62 proc. za prawosławnych. Pozostali należą do Kościoła katolickiego obrządku wschodniego (grekokatolicy) i łacińskiego (rzymskokatolicy) oraz Kościołów i wspólnot protestanckich. Są też muzułmanie, Żydzi, buddyści i wyznawcy mniejszych społeczności religijnych.
Rosyjskie barbarzyństwo wymierzone także w wyznawców islamu
„W tej chwili siły rosyjskie niszczą meczet sułtana Sulejmana Wspaniałego i Roksolany w Mariupolu, ostrzeliwując go z broni palnej. W piwnicach meczetu przebywa blisko 80 muzułmanów z dziećmi, głównie obywateli Turcji. Nie ma żadnego kontaktu. Nie wiadomo, co dzieje się z ludźmi. Niech Allah daruje im wszystkie życia!” – napisał wieczorem na swojej stronie na Facebooku szejk Saeed Ismagiłow.
Al-Tayyeb: chcemy nowego świata, na przekór podżegaczom
Obchody Międzynarodowego Dnia Ludzkiego Braterstwa to przejaw dążenia do lepszego świata, w którym górę weźmie duch tolerancji, braterstwa, solidarności i współpracy – powiedział wielki imam Al-Azhar w przesłaniu na główne obchody tego dnia w Dubaju. Towarzyszy im trwający od środy do soboty festiwal młodzieży, w którym biorą udział przedstawiciele nowych pokoleń z różnych krajów świata, wyznawcy islamu, chrześcijaństwa, judaizmu i hinduizmu.
Za nami centralne obchody XXV Dnia Judaizmu w Polsce
Modlitwa chrześcijan i Żydów, wspólne nabożeństwo biblijne oraz podsumowanie 25-letniej historii Dnia Judaizmu to główne punkty XXV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody odbyły się w poniedziałek 17 stycznia w Poznaniu. W przyszłym roku Dzień Judaizmu zawita do Siedlec.
Atak żydowskich ekstremistów na opactwo w Dormition
Opactwo benedyktyńskie Dormition w Jerozolimie stało się w miniony weekend celem antychrześcijańskiego ataku. Jak poinformował klasztor w niedzielę rano, poprzedniego wieczoru na niżej położone podwórko spadł worek z gruzem budowlanym z tzw. greckiego ogrodu na Górze Syjon. Spowodowane zostały szkody materialne, policja prowadzi dochodzenie.
Dialog z judaizmem prowadzony przez Kościół w Polsce
Centralne obchody 25. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się 17 stycznia w Poznaniu. Hasłem wydarzenia są słowa: “Moje myśli nie są myślami waszymi” zaczerpnięte z Księgi Izajasza (Iz 55,8). Z okazji jubileuszowych obchodów Dnia Judaizmu publikujemy dossier ukazujące dialog katolicko-judaistyczny prowadzony przez Kościół w Polsce.