Relikwie Męczenników z Pariacoto w Pałacu Prezydenckim
11 kwietnia 2018 | 14:49 | jms, franciszkanie.pl / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Prezydent Andrzej Duda otrzymał relikwie pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników: Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Bezcenny dar ofiarowali mu krakowscy franciszkanie w Dzień Świętości Życia, w poniedziałek 9 kwietnia, podczas specjalnej Mszy św. w Pałacu Prezydenckim. Świadkami tego wydarzenia było m.in. rodzeństwo Błogosławionych zakonników.
Relikwie w uroczystej procesji do kaplicy prezydenckiej wnieśli: br. Jan Hruszowiec, promotor kultu Męczenników z Pariacoto oraz rodzeni bracia Błogosławionych: Marek Tomaszek i Bogdan Strzałkowski.
Na zakończenie Eucharystii o. prof. Zdzisław Gogola, który posyłał na misje do Peru o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, odmówił modlitwę o pokój i zachowanie od terroryzmu za ich wstawiennictwem – tę samą, którą wcześniej kierował do Boga papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Bazylice Franciszkanów w Krakowie.
Po błogosławieństwie wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Mariusz Kozioł obecnym na Mszy św. podał do ucałowania relikwie bł. Zbigniewa i bł. Michała.
We mszy, której przewodniczył abp Henryk Hoser, uczestniczyli: Prezydent RP z Małżonką, doradcy i pracownicy Kancelarii Prezydenta, franciszkanie, rodzina błogosławionych misjonarzy-męczenników oraz przedstawiciele parafii posiadających relikwie św. Joanny Beretty Molli, matki, która oddała życie za swoje dziecko.
Franciszkańscy misjonarze: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek ponieśli śmierć męczeńską z rąk komunistycznych terrorystów w Pariacoto w Peru 9 sierpnia 1991 r. Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali wyniesieni na ołtarze – beatyfikowani. W liturgii Kościoła wspominani są 7 czerwca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.