Relikwie spowiednika św. Faustyny Kowalskiej u radomskich bernardynów
13 września 2024 | 16:03 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Relikwie bł. ks. Michała Sopoćki wprowadzono do kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Radomiu. Mszy świętej przewodniczył biskup Marek Solarczyk. Bł. ks. Sopoćko był spowiednikiem św. siostry Faustyny oraz założycielem Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.
Gwardian radomskich bernardynów o. Juniper Ostrowski liczy, że kult Bożego Miłosierdzia będzie bardziej wzrastał w parafii i pomagał tym wszystkim, którzy będą modlili się w świątyni. Przypomniał, że za kilka dni mnisi, będą obchodzili 800-lecie otrzymania stygmatów przez św. Franciszka. – Dlatego chcemy podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia XVIII-wiecznego obrazu, który przedstawia wręczenie reguły św. Franciszkowi z Asyżu przez Chrystusa – mówił o. Ostrowski.
Pasterza Kościoła radomskiego powitała Anna Łobodzińska, która od 10 lat prowadzi wspólnotę różańcową w kościele ojców bernardynów. Liczy ona ponad 550 osób. – Kościół i klasztor franciszkański są centrum Bożego Miłosierdzia, jak w wymiarze duchowym, poprzez stałą posługę konfesjonału oraz w wymiarze materialnym – poprzez dzieło miłosierdzia – kuchnię dla ubogich. Świadkiem Bożego Miłosierdzia jest bł. ksiądz Michał Sopoćko, spowiednik i kierownik duchowy św. siostry Faustyny. Poprzez obecność tego wielkiego świadka miłości miłosiernej w postaci relikwii, chcemy jeszcze mocniej zagłębić się w tajemnicy Bożej miłości i miłosierdzia – powiedziała Anna Łobodzińska.
W homilii biskup Marek Solarczyk nawiązał do zbliżających się obchodów 800-lecia otrzymania stygmatów przez św. Franciszka. – Był tym, który żył Ewangelią. To było najpiękniejsze świadectwo, które następnie zostało wpisane w regułę franciszkańską. Przez następne osiem wieków było przyjmowane, przeżywane i pielęgnowane – mówił biskup radomski.
Dalej zachęcał, aby bez względu na okoliczności, trwać przy Bogu. – Trwać razem z Nim i wierzyć, że kiedy jesteśmy Jego świadkami, stajemy się głosicielami Jego Ewangelii. Niech ta uroczystość będzie dla nas umocnieniem i potwierdzeniem tego, że chcemy trwać przy Bogu – mówił biskup Solarczyk.
Klasztor ojców bernardynów to najcenniejszy zabytek Radomia. Powstał z fundacji króla Kazimierza Jagiellończyka w 1468 r., pierwotnie zlokalizowany za murami miasta, przy dawnym trakcie lubelskim. Zespół tworzą gotycki jednonawowy kościół z wieżą przy prezbiterium oraz przylegający do niego klasztor o trzech skrzydłach otaczających wirydarz z krużgankami i dostawiony budynek gospodarczy, tzw. piekarnik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.