60. rocznica mordu Żydów w Jedwabnem
10 lipca 2001 | 17:11 | awo,im //pj Ⓒ Ⓟ
W Jedwabnem odbyły się uroczystości upamiętniające 60. rocznicę mordu na żydowskiej ludności tego miasteczka.
W uroczystościach żałobnych uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Rzeczypospolitej, ambasador Izraela w Polsce, rabini oraz rodziny pomordowanych.
W swoim wystąpieniu prezydent Aleksander Kwaśniewski przeprosił ofiary i ich rodziny za tę zbrodnię. –Przepraszam w imieniu swoim i tych Polaków, których sumienie jest poruszone tamtą zbrodnią. W imieniu tych, którzy uważają, że nie można być dumnym z wielkości polskiej historii, nie odczuwając jednocześnie bólu i wstydu z powodu zła, które Polacy wyrządzili innym – powiedział prezydent Kwaśniewski.
Ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss podkreślił, że w swoim życiu spotkał również „innych sąsiadów” i poznał „inne stodoły”, w których ukrywano Żydów, dzięki czemu przeżyli oni Holokaust.
Po oficjalnych wystąpieniach uczestnicy uroczystości przeszli z rynku w marszu milczenia na cmentarz wojenny. Tam odbyła się żałobna część uroczystości, w czasie której rabini odmówili modlitwy za zmarłych.
Rabin Jacob Baker przypomniał, że w tradycji żydowskiej w przypadku śmierci głowy rodziny, Kadisz odmawiają. jego dzieci lub wnuki. Ponieważ zamordowani w Jedwabnem zginęli razem ze swymi potomkami, obowiązek ten przechodzi na całą społeczność. Rabin Baker zapowiedział powstanie specjalnej instytucji w Jerozolimie, która będzie dbała o pamięć ofiar pogromu w Jedwabnem. – Potomkowie ofiar będą się tam uczyć jak kochać bliźniego, a nie jak go nienawidzić – powiedział Jacob Baker.
Po wspólnych modlitwach, zgodnie z żydowską tradycją, rodziny zamordowanych położyli na obelisku kamyki, sprowadzone na tę okazję z Izraela.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.