Rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia – święto UKSW
28 maja 2021 | 18:00 | maj, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Świętość kard. Wyszyńskiego kształtowała się w cieniu jego prorockiego powołania – mówił ks. prof. dr. hab. Zdzisław Kijas OFMConv, postulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Wyszyńskiego, w wykładzie wygłoszonym podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Posiedzenie, które odbyło się dziś w 40. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia, obchodzonej tradycyjnie jako święto UKSW, transmitowane było on-line.
Po powitaniu zebranych przez ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW, głos zabrał – za pośrednictwem łącz internetowych – kard. Kazimierz Nycz. Pogratulował Uniwersytetowi wyboru Patrona i podziękował za wszystkie działania na rzecz zachowania pamięci kard. Wyszyńskiego. Podkreślił też, że Patron taki, jak kard. Stefan Wyszyński, szczególnie zobowiązuje uczelnię do troski o prestiż.
Ks. prof. Czekalski przypominał, że uniwersytet obchodzi swoje święto w dniu narodzin dla nieba Patrona, który już wkrótce będzie beatyfikowany. Podkreślił, że w tym kontekście cała społeczność uniwersytecka musi zadać sobie pytanie o własną tożsamość i o to, czy idzie drogą Prymasa Tysiąclecia.
Poinformował o nowo powołanym Towarzystwie Naukowym UKSW, które ma być miejscem wymiany myśli i poglądów i do którego serdecznie zaprosił naukowców związanych z Uniwersytetem.
Na zakończenie, nawiązując do trudności związanych z pandemią, zachęcił wszystkich do szczepień, po to, by wszyscy mogli jak najszybciej wrócić do normalności.
Następnie wręczone zostały odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę zasłużonym pracownikom UKSW. Wręczono również indywidualne Nagrody Rektora UKSW za działalność naukową. Nagrodę za całokształt pracy naukowej otrzymał ks. prof. Waldemar Chrostowski. Ks. prof. Chrostowski podzielił się z zebranymi wspomnieniem sprzed 40 lat, gdy będąc w Rzymie dowiedział się o śmierci kard. Wyszyńskiego. Podkreślił też, że jeśli coś w życiu udało mu się osiągnąć, stało się to przede wszystkim dzięki kard. Wyszyńskiemu.
Wykład okolicznościowy pt. „Święty czy Prorok. Stefan kard. Wyszyński” wygłosił ks. prof. dr. hab. Zdzisław Kijas OFMConv. – Świętość kard. Wyszyńskiego kształtowała się w cieniu jego prorockiego powołania – mówił ks. prof. Kijas. Jak podkreślił, kard. Wyszyński miał w sobie wiele ze św. Jana Chrzciciela, który potrafił w imię obrony prawa Bożego mówić rzeczy trudne i niewygodne. Ks. prof. Kijas zwrócił też uwagę na postawę służby w życiu kard. Wyszyńskiego oraz to, że władzę rozumiał jako służbę.
Na UKSW trwa Rok Prymasa Wyszyńskiego związany zarówno z przypadającymi w tym roku: 120. rocznicą jego urodzin i 40. rocznicą śmierci, jak i zbliżającą się beatyfikacją.
W poniedziałek 24 maja rozpoczęto emisję serii filmów wideo poświęconych ABC Społecznej Krucjaty Miłości prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Ujęty w 10 zwięzłych punktów program bywa nazywany prymasowskim dekalogiem bycia dobrym człowiekiem w relacjach międzyludzkich. Aktualny w każdym czasie jest swoistym testamentem Patrona uczelni, z którego można czerpać w każdym czasie. 10 punktów programu ABC Społecznej Krucjaty Miłości przełożono na język krótkich filmów. W każdym z 10 odcinków serii zaproszeni studenci, wykładowcy i absolwenci UKSW rozmawiają na temat danego punktu „żywego” testamentu kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bohaterowie wywiadów dzielą się z widzami swoimi pasjami, doświadczeniem i wiedzą. Dzięki ich świadectwu można się przekonać, że dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia jest ponadczasowe, a wyrażone w ABC Społecznej Krucjaty Miłości zalecenia – choć wymagające, ciągle mogą inspirować i kształtować postawy kolejnych pokoleń.
Pod redakcją naukową obecnego rektora UKSW ks. prof. Ryszarda Czekalskiego powstała praca zbiorowa „Droga życia i posługi pasterskiej kardynała Stefana Wyszyńskiego”, wydana nakładem Wydawnictwa UKSW. Autorzy 35 rozdziałów to przede wszystkim wykładowcy i pracownicy UKSW, reprezentujący różne środowiska i dyscypliny naukowe. Do współpracy zaproszono również wybitnych znawców życia, nauczania i działalności pasterskiej Prymasa Tysiąclecia z całej Polski. Dzięki temu poznajemy Sługę Bożego z wielu perspektyw: historycznej, teologicznej, socjologicznej, pedagogicznej oraz medioznawczej.
— Zależało nam na tym, aby nie była to kolejna publikacja historyczna o wielkim Prymasie Tysiąclecia, ale by traktowała refleksję nad jego osobą, myślą i dziełem jako próbę znalezienia odpowiedzi na współczesne wyzwania i trudności, z którymi przychodzi się nam mierzyć – podkreśla ks. prof. Ryszard Czekalski.
Książka została zaplanowana jako dzieło przybliżające osobę kard. Stefana Wyszyńskiego w sposób możliwie pełny, uwzględniający wszystkie okresy jego życia oraz kluczowe obszary aktywności. – To sprawia, że można ją traktować jako kompendium wiedzy o prymasie Wyszyńskim – dodaje rektor UKSW.
Drugą pozycją, którą w Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego ukaże się nakładem Wydawnictwa UKSW jest książka „Kardynał Stefan Wyszyński, metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski. W oczekiwaniu na beatyfikację” pod redakcją Ewy K. Czaczkowskiej i Edgara Sukiennika.
UKSW zaplanował także sześć wykładów otwartych o prymasie Wyszyńskim, m.in. autorstwa prof. Jana Żaryna o prymasie pokonującym komunizm i ks. prof. Józefa Łupińskiego o mniej znanym obliczu Prymasa, czyli harcerzu i kapelanie Powstania Warszawskiego. Pierwszy z nich, online, już się odbył, drugi zostanie zaprezentowany w czerwcu. Kolejne odczyty – już w nowym roku akademickim, czyli po beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, zaplanowanej na 12 września.
Już teraz można natomiast posłuchać w Radiu UKSW rozmów o Prymasie Tysiąclecia z naukowcami uniwersytetu w cyklu pt. „Czas to miłość”. Jesienią zaś planowane są m.in. konferencje naukowe poświęcone osobie Prymasa. Najważniejsza z nich – „Kardynał Wyszyński – Pasterz Kościoła, Ojciec Narodu, Błogosławiony” – połączona będzie z prezentacją obszernej monografii, która ukaże się w maju pt. „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.