Rok Koronacji Królewskich – planowane obchody w Gnieźnie
09 stycznia 2025 | 02:30 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Msza św. dziękczynna za koronację Bolesława Chrobrego, uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu w Gnieźnie, XII Zjazd Gnieźnieński oraz ogromne plenerowe widowisko historyczne i szereg innych wydarzeń artystycznych i kulturalnych – złożą się na obchody przypadającego w roku 2025 Roku Koronacji Królewskich. O tym, jak będą wyglądały te wydarzenia w pierwszej stolicy Polski mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się 8 stycznia w Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Prezydent Miasta Gniezna, Michał Powałowski, przypomniał, że już w lipcu ubiegłego roku Sejm RP ogłosił rok 2025 Rokiem Koronacji Królewskich. W tym roku przypada bowiem tysiąclecie dwóch pierwszych polskich koronacji – koronacji Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta. W związku z tym w Gnieźnie zaplanowano bogaty program obchodów, które będą okazją do wspólnego świętowania ale również do promocji miasta i regionu.
W ramach oficjalnych obchodów 26 kwietnia 2025 r. w Gnieźnie w hali im. Mieczysława Łopatki odbędzie się wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, a 27 kwietnia w gnieźnieńskiej katedrze odprawiona zostanie jest koronacyjna Msza św. dziękczynna za pierwszą koronację królewską. Wydarzenia te towarzyszyć będą uroczystościom odpustowym ku czci św. Wojciecha – patrona Polski i patrona Gniezna.
W ostatni weekend lipca w Gnieźnie odbędzie się jak co roku Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”. W tym roku będzie miał on szczególny charakter. Podczas festiwalu u stóp katedry gnieźnieńskiej powstanie piastowska wioska, gdzie będzie której będzie można spotkać wojów, łuczników, rękodzielników, obejrzeć rekonstrukcje walk, wziąć udział w warsztatach czy posmakować swojskiego jadła.
Również u stóp gnieźnieńskiej katedry odbywać się będzie ogromne plenerowe widowisko historyczne zaplanowane na dwa pierwsze weekendy sierpnia. Widowisko ma przybliżyć okoliczności powstania państwa polskiego poprzez światło, dźwięk, elementy mappingu oraz wyjątkową scenografię i kostiumy. Jak zapowiedzieli organizatorzy, odbędzie się 6 przedstawień widowiska, które będzie mogło obejrzeć w sumie nawet 12 tys. osób.
Przez całe wakacje, jak co roku, trwać będzie Królewski Festiwal Artystyczny.
Od 11 do 14 września pod hasłem „Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy” odbywać się będzie XII Zjazd Gnieźnieński, organizowany przez Archidiecezję Gnieźnieńską. Wydarzenie wpisuje się zarówno w obchody Roku Koronacji jak i jubileuszowego Roku Świętego. XII Zjazd Gnieźnieński zaplanowany jest jako wydarzenie o charakterze warsztatowym, w dużym stopniu współtworzone przez uczestników.
Rok Koronacji zakończy się w grudniu, gdy obchodzone będzie 1000-lecie drugiej polskiej koronacji, koronacji Mieszka II.
Jak poinformowali uczestnicy konferencji, na czele Komitetu Honorowego obchodów stoi Prezydent RP Andrzej Duda. W skład Komitetu wchodzą też Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, gnieźnieńscy parlamentarzyści, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wojewoda Wielkopolska, Starosta Gnieźnieński oraz Prymas Polski.
Obchody organizowane są przez Prezydenta Gniezna, we współpracy z szeregiem podmiotów i instytucji, w tym Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Sportu, Ministerstwem Klimatu i Środowiska, z Archidiecezją Gnieźnieńską czy Polską Organizacją Turystyczną.
– Nie ma nic lepszego dla zainteresowania turystów krajem czy regionem, jak duże wydarzenia – podkreślił Prezes POT, Rafał Szmytke. Zwrócił uwagę, że turystyka kulturowa jest obecnie bardzo istotna, co związane jest z faktem, że turystyka coraz częściej inspirowana jest i związana z emocjami. – Jestem pewien, że wydarzenia związane z Rokiem Koronacji Królewskich w sposób znaczący przyczynią się do rozpoznawalności Polski jako ciekawego kraju a staną się również ważną inspiracją dla Polaków – mówił.
O tym, w jaki sposób promowane jest wydarzenie, również zagranicą, mówił wiceprezydent Gniezna Łukasz Muciok.
– My też świętujemy w Muzeum Historii Polski tę wyjątkową rocznicę – powiedział dyrektor MHP, prof. Marcin Napiórkowski. Przypomniał, że w Muzeum od 15 stycznia br. oglądać będzie można wystawę „1025. Narodziny królestwa”, dzięki której można przenieść się w czasy Bolesława Chrobrego i spojrzeć na nie nie tylko z perspektywy książąt, biskupów czy rycerzy ale również zwykłych mieszkańców powstającej Polski. Jak podkreślił prof. Napiórkowski, wystawa ma być pewnego rodzaju zaproszeniem do tego, by szukać dalej, by pojechać do Gniezna, na Ostrów Lednicki i odkrywać pamięć o historii Polski w różnych jej zakątkach.
Podczas konferencji zaprezentowany został także film, na którym do udziału w obchodach zaprasza sam Bolesław Chrobry, wygenerowany przez AI. Jego kamienna postać to jeden z posągów pięciu koronowanych w Gnieźnie królów będących elementem Traktu Królewskiego – nowej trasy łączącej najciekawsze zabytki i miejsca w Gnieźnie. – Wspólnie uczcijmy tysiąclecie wydarzenia, które na zawsze zmieniło bieg naszej historii – zachęca król Bolesław.
Bolesław Chrobry koronowany został prawdopodobnie 18 kwietnia 1025 r. w Niedzielę Wielkanocną. Kilka miesięcy po jego śmierci, 25 grudnia 1025 roku, koronowany został w gnieźnieńskiej katedrze jego syn Mieszko II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.