Rosja: zróbmy debatę o prozelityzmie
26 stycznia 2002 | 15:56 | kg //ad Ⓒ Ⓟ
Do publicznej dyskusji o prozelityzmie, w której wzięliby w Rosji udział hierarchowie prawosławni i katoliccy, wezwał katolicki administrator tamtych terenów abp Tadeusz Kondrusiewicz.
O swojej propozycji wspomniał na zwołanej przez siebie w Moskwie konferencji prasowej „Prozelityzm katolików w Rosji: jak to się robi”.
Celem katolicko-prawosławnego „okrągłęgo stołu” byłoby jego zdaniem „przeniesienie zaocznej wymiany replik na konstruktywne, otwarte i publiczne omówienie tak zawstydzającego dla chrześcijan zjawiska, jakim jest prozelityzm”.
Zdaniem arcybiskupa, wypadki przejścia z prawosławia na katolicyzm w Rosji mają charakter wyjątkowy i zawsze dobrowolny. „Jeśli Niemiec, Francuz czy Polak chce zostać prawosławnym, jest to ich prawo i nie uważam tego za prozelityzm” – podkreślił hierarcha. Na pytanie o stosunek do osób nieochrzczonych wyraził nadzieję, że Rosyjski Kościół Prawosławny „pozostawia człowiekowi prawo do wolnego wyboru wyznania”.
„W ciągu dziesięciu lat używania terminu _prozelityzm_ wielokrotnie próbowaliśmy wyjaśnić, o co tu konkretnie chodzi, o jakie fakty, przypadki czy precedensy” – mówił dalej abp Kondrusiewicz. „Chcielibyśmy wiedzieć, gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach katolicy rosyjscy w sposób oszukańczy przeciągnęli na swoją wiarę choćby jednego prawosławnego” – dodał.
Komentując obecne stosunki z Patriarchatem Moskiewskim administrator apostolski zwrócił uwagę na kilka pocieszających faktów: po raz pierwszy od wielu lat we Mszy bożonarodzeniowej w katedrze moskiewskiej wziął udział oficjalnie kapłan prawosławny, a przedstawiciele Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu wzięli udział w nabożeństwach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Te „gesty dobrej woli” arcybiskup określił jako „budzące nadzieje”.
Sprawa prozelityzmu, zarzucanego przez rosyjską hierarchię prawosławną Kościołowi katolickiemu w tym kraju obciąża stosunki między obu Kościołami niemal od początku legalnej tam działalności katolików. Patriarchat Moskiewski zarzuca zarówno katolikom rosyjskim, jak i Watykanowi prozelityzm i działalność misyjną na „kanonicznym obszarze prawosławnym”, jakim jest – według RKP – Rosja. Te właśnie zarzuty i pretensje rosyjskie są od dawna jedną z głównych przyczyn odmowy zaproszenia Jana Pawła II do Rosji przez patriarchę Aleksego II a także spotkania się tego ostatniego z Ojcem Świętym w jakimkolwiek innym miejscu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.