Różaniec metodą ewangelizacji w szkole?
17 września 2022 | 06:00 | ks. Marcin Uhlik / amk | Zalesie Górne Ⓒ Ⓟ
Czy w czasie kiedy Koła Żywego Różańca wymierają, gdy ten rodzaj modlitwy może się wydawać mało konkurencyjny, sensowne jest proponowanie różańca społeczności szkolnej? Ks. Marcin Uhlik z archidiecezji warszawskiej postanowił zaryzykować i właśnie w ten sposób ożywić wiarę uczniów, ich rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. 10 lat temu w warszawskim liceum zapoczątkował działalność szkolnych kółek różańcowych. Teraz zachęca, by inne szkoły dołączyły do „Szkoły Maryi”.
Dotrzeć do uczniów niechodzących na religię
Inicjatywa promocji różańca w szkole zrodziła się około 10 lat temu. Ks. Marcin Uhlik był wtedy katechetą w jednym z warszawskich liceów. – Zastanawiałem się, jak dotrzeć do serc uczniów, którzy nie chcieli uczęszczać na lekcje religii. W jaki sposób wyprosić łaskę wiary dla nauczycieli i pracowników szkoły? – mówi kapłan, który we współpracy z siostrą katechetką wyszedł do uczniów z propozycją modlitwy dziesiątką różańca każdego dnia do końca roku szkolnego.
Kwestie organizacyjne
Jedną z możliwości było wyznaczenie na wspólną modlitwę jednej przerwy międzylekcyjnej, ale ostatecznie zdecydowano, by każdy modlił się indywidualnie. – Większość osób, która pragnęłaby się modlić nie spełniłaby warunku przyjścia każdego dnia na modlitwę o wyznaczonej godzinie – argumentuje ks. Uhlik. Dzięki takiemu rozwiązaniu na liście pojawiło się kilkudziesięciu chętnych uczniów. W modlitewną akcję włączyło się też ok. 10 nauczycieli.
Szkolne róże różańcowe wybierały swoich patronów spośród świętych i błogosławionych. Wymiana tajemnic odbywała się co dwa tygodnie – stanowiło to przypomnienie i zachętę do trwania w modlitewnym postanowieniu.
Proboszcz „na tak”
– Pomysł zrobienia inauguracji modlitwy różańcowej w parafii, połączony z wręczeniem imiennych Aktów Zawierzenia Maryi, spotkał się z otwartością księdza proboszcza, który osobiście je podpisał – wspomina inicjator akcji. Większość członków szkolnej różny różańcowej nie dotarła na miejsce, ale reprezentowali ich przedstawiciele, którzy uroczyście odczytali akt zawierzenia. Świadectwo wiary młodzieży ucieszyło parafian, szczególnie tych zaangażowanych w Żywy Różaniec.
Nie jedno zaproszenie
Okazją do ponownego zaproszenia do modlitwy były szkolne rekolekcje wielkopostne. – Osoby, które wcześniej były niepewne czy dadzą radę wytrwać w zobowiązaniu przez cały rok szkolny, teraz miały perspektywę tylko czteromiesięcznej modlitwy – zauważa ks. Marcin Uhlik i dodaje, że większość osób decydowała się kontynuować modlitwę również w nowym roku szkolnym.
Nowa parafia, podobne wyzwania
Obecnie ks. Marcin jest wikariuszem w parafii św. Huberta w Zalesiu Górnym. Modlitewne praktyki zaproponował tym razem młodszym uczniom, posługuje bowiem jako katecheta w szkole podstawowej. W pierwszym roku zaangażowały się 144 osoby, w drugim – 201 osób, w tym 24 nauczycieli i pracowników. Co roku każdy otrzymuje nowy Akt Zawierzenia, a za pierwszym razem także poświęcony medalik. – Dużym powodzeniem cieszył się wystawiony w szkole roll-up przygotowany na Dzień Papieski z białymi paciorkami różańca, w które dzieci uczestniczące w modlitwie wpisywały swoje imiona. Później ten roll-up także był wystawiony przed wejściem do kościoła jako znak trwającej modlitwy dla parafian – relacjonuje pomysłodawca.
Na większą skalę
By rozpowszechni ideę szkolnej modlitwy różańcowej założono stronę wszkolemaryi.pl. Ks. Uhlik tłumaczy, skąd taka nazwa: „Przystępujący do modlitwy nauczyciele, pracownicy i uczniowie wstępują do szkoły Maryi. Maryja jest naszą Nauczycielką, od której możemy się uczyć jak z ufnością powierzać swoje życie Jezusowi i jak być Jego świadkiem w szkolnej społeczności. Dzięki modlitwie na różańcu Maryja będzie wypraszała łaski dla wszystkich rodzin szkolnej społeczności, co z pewnością będzie owocowało nawróceniem serc”.
Strona internetowa stanowi pomoc dla katechetów, którzy chcą przenieść pomysł do swoich szkół. Można znaleźć tam plan działania i pobrać potrzebne materiały, takie jak Akt Zawierzenia Maryi, grafik wymiany tajemnic różańcowych oraz roll-up na Dzień Papieski. W październiku będzie można wypełnić też formularz, dzięki czemu zgłoszona szkoła będzie widoczna na mapie Polski.
Z błogosławieństwem kard. Nycza
Inicjatywę założenia Szkolnej Modlitwy Różańcowej objął honorowym patronatem kard. Kazimierz Nycz, który zauważył, że jest to dobra droga do rozwoju wiary w społeczności nauczycieli, pracowników i uczniów. – Życzę, aby nauczyciele i pracownicy, wraz z uczniami uczyli się od Maryi jak z ufnością powierzyć swoje życie Jezusowi – napisał.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.