Rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów w diecezji warszawsko-praskiej
11 maja 2024 | 18:09 | mos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Relikwie błogosławionych Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci zostały dziś przekazane diecezji warszawsko-praskiej, gdzie peregrynować będą do 18 maja, a po wszystkich polskich diecezjach do 12 września. Peregrynację rozpoczęła procesja różańcowa, która wyruszyła z sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w Warszawie do katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze.
Procesja przeszła ulicami Warszawy od kościoła przy ul. Długiej, przez Stare Miasto i most Śląsko-Dąbrowski. Na czele niesiony był relikwiarz, który zawiera doczesne szczątki błogosławionej rodziny Ulmów. W peregrynacji udział wzięło blisko 100 wiernych, w tym rodziny z dziećmi, które prowadziły modlitwę. Do modlitwy dołączyło również wielu przechodniów, którzy zatrzymywali się, aby wspólnie odmawiać różaniec.
Na zakończenie procesji o godzinie 18.00 biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński odprawi Mszę Świętą.
12 maja relikwie zostaną przeniesione do parafii św. Jana i Pawła w Warszawie, następnego dnia trafią do parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku. 14 maja odwiedzą parafię św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckiem. 15 maja przekazane zostaną do parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce, a 16 i 17 maja trafią do parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie.
Peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w parafiach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej rozpoczęła się w sobotę 4 maja. Relikwie w archidiecezji warszawskiej nawiedziły już Świątynię Opatrzności Bożej, parafię bł. Władysława z Gielniowa, parafię św. Anny w Piasecznie, parafię Miłosierdzia Bożego w Grójcu, parafię Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie, parafię Zesłania Ducha Świętego, katedrę polową i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Po zakończeniu peregrynacji w diecezji warszawsko-praskiej przekazane zostaną do diecezji łomżyńskiej.
***
W czasie okupacji Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów: Józefa, Wiktorię i siedmioro dzieci (poród najmłodszego rozpoczął się w chwili egzekucji).
W 1995 roku za swoje czyny rodzina Józefa i Wiktorii została uhonorowana tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Żydowski Instytut Pamięci w Jerozolimie – Yad Vashem.
17 września 2022 roku papież Franciszek potwierdził dekret o męczeństwie czcigodnych Sług Bożych, umożliwiając tym samym ich beatyfikację, która odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej. Był to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.