10. Przegląd Filmowy „Echa Katynia”
11 kwietnia 2019 | 09:01 | IPN / rl (KAI) / pw | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W Warszawie rozpoczyna się dziś 10. Przegląd Filmowy „Echa Katynia”, którego organizatorem jest Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. W programie wydarzenia, które potrwa do 15 kwietnia, są prezentacje filmów, pokazy edukacyjne dla młodzieży szkolnej, panele dyskusyjne oraz koncert. Przegląd zakończy gala finałowa w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, w trakcie której Prezes IPN dr Jarosław Szarek wręczy statuetki dla filmowców, którzy swoją twórczością przyczynili się do popularyzacji historii zbrodni katyńskiej.
Przegląd Filmowy „Echa Katynia” organizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej od 2010 roku. Ma on nie tylko upamiętniać ofiary, ale również przypominać wydarzenia z 1940 roku, gdy to władze sowieckie zadecydowały o wymordowaniu tysięcy obywateli polskich – oficerów, żołnierzy, funkcjonariuszy, urzędników, duchownych.
Do udziału w tegorocznej edycji zaproszono międzynarodowe grono twórców filmowych, z Danii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii i oczywiście z Polski. – To twórcy, którzy w jakiś sposób dotykali tematyki katyńskiej, ale także szerzej patrząc tematyki totalitaryzmów, zarówno sowieckiego jak i hitlerowskiego – powiedział Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. Wyraził również nadzieję, że ten jubileuszowy, 10. już przegląd przekształci się w przyszłym roku w dojrzały, międzynarodowy festiwal filmowy.
Wydarzenie rozpocznie się dzisiejszym seansem w warszawskim Kinie Luna, gdzie w ramach pokazów edukacyjnych zobaczyć będzie można film „Katyń – Ostatni świadek” w reż. Piotra Szkopiaka. Film odsłania kulisy jednej z najbardziej poruszających historii czasów II wojny światowej – ukrywanej przez lata prawdzie o Zbrodni Katyńskiej. Główny bohater filmu Stephen Underwood, zainspirowany biografia naocznego świadka Zbrodni, Iwana Kriwoziercowa alias Michał Łoboda, próbuje dojść przyczyny przedwczesnej śmierci mężczyzny, który zginął w podejrzanych okolicznościach w Wielkiej Brytanii w 1947 roku.
Wieczorem natomiast w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej odbędzie się koncert Grażyny Auguścik oraz Best Quartet pt. „Miłość do końca świata”.
W piątek, 12 kwietnia zaplanowano pokaz edukacyjny filmu „Ofiara pionków” – początek o godz. 11.00 w Kinie Luna. Reżyser, Assen Władimirow, przedstawia burzliwą historię Bułgara dr Marko Markowa, członka Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, powołanej przez Niemców po odkryciu zwłok tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD pod Katyniem w 1940 r. Jest to opowieść o długiej i bolesnej drodze udowodnienia prawdy o udziale Związku Sowieckiego, w tych mało znanych w Bułgarii wydarzeniach.
Tego samego dnia, ale już w Kinie Muranów pokazany zostanie film „Dzieci kwatery Ł”. Film Arkadiusza Gołębiewskiego to poruszająca historia o tragicznych losach rodzin członków podziemia antykomunistycznego, którzy zostali zamordowani w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie w latach 1948-1956. Punktem wyjścia opowieści są prace ekshumacyjne ofiar terroru komunistycznego prowadzone na warszawskich Powązkach, w kwaterze Ł.
Po projekcji, o godz. 19.00 odbędzie się panel dyskusyjny „Jakbym Boga szukała…” Pokoleniowe konsekwencje zbrodni totalitarnych. Gośćmi będą: Maria Leśnikowska i Witold Mieszkowski. Moderator: Marcin Wikło.
W sobotę, 13 kwietnia, w Kinie Muranów od godz. 15.00 zobaczyć będzie można filmy dokumentalne, a na godz. 16.00 zaplanowano pokaz filmu „Czaszka z Katynia” w reż. Anny Elisabeth Jessen. Niezwykła historia, która rozpoczęła się w 1943 roku. Duński profesor Helge Tramsen przemyca do Kopenhagi czaszkę jednego z polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Czaszka zostaje odnaleziona w 2005 roku w jednej z szaf Instytutu Medycyny Sadowej w Kopenhadze. Film przedstawia także losy lekarzy pracujących na miejscu ekshumacji grobów w 1943 roku, ich potworne przeżycia związane z odkryciem prawdy o Katyniu.
W dyskusji po projekcji udział wezmą: Anna Elisabeth Jessen oraz Anna Sekudewicz. Moderator: Rafał Pękała.
Z kolei o 18.15 pokazany zostanie film „Ofiara pionków”, po którym zaplanowano panel dyskusyjny „Ekshumacje 1943. Niechciani świadkowie prawdy”. Goście: Assan Vladimirov, Anna Elisabeth Jessen, dr Witold Wasilewski. Moderator: Piotr Dmitrowicz.
W niedzielę, 14 kwietnia, od godz. 15.00 w Kinie Muranów odbywać się będą pokazy filmów dokumentalnych. O godz. 16.00 pokazany zostanie film „Niegdyś moja matka” – reż. Sophia Turkiewicz. Reżyserka pochodzenia australijskiego podejmuje próbę poznania powodów, które sprawiły, ze została oddana w dzieciństwie do sierocińca. Odkrywa historie matki, urodzonej w przedwojennej Polsce, również osieroconej, pozbawionej własnego domu i zesłanej na Syberie. Burzliwe dzieje XX w. sprawiły, że kobiecie niełatwo było się odnaleźć w po wojennej rzeczywistości na obcym kontynencie.
Na 17.30 zaplanowano pokaz filmu „Katyń – ostatni świadek”, a na 19.15 panel dyskusyjny „Polska, Rosja, Katyn. (A)symetria w dialogu”. Gośćmi będą: dr Maciej Wyrwa i prof. dr hab. Alieksiej Pamiatnych. Spotkanie poprowadzi Sergiusz Kazimierczuk.
Organizatorzy zapraszają również osoby anglojęzyczne. Filmy „Katyń – Ostatni świadek” oraz „Niegdyś moja matka” wyświetlane będą z języku angielskim z polskimi napisami. Ponadto, 14 kwietnia, w jednej sali Kina Muranów zostanie zaprezentowany film „Czaszka z Katynia” w j. angielskim. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką film – Anną Elisbeth Jessen, również w języku angielskim.
Ostatni z pokazów edukacyjnych zaplanowano na poniedziałek, 15 kwietnia. W Kinie Luna młodzież zobaczyć będzie mogła film „Czaszka z Katynia”. Projekcja połączona będzie ze spotkaniem z reżyserką Anną Elisabeth Jessen.
Galę finałową 10. Przeglądu Filmowego „Echa Katynia” zaplanowano na 15 kwietnia w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W trakcie gali Prezes IPN dr Jarosław Szarek wręczy statuetki dla filmowców, którzy swoją twórczością przyczynili się do popularyzacji historii Zbrodni Katyńskiej.
Bezpłatne wejściówki na poszczególne wydarzenia i filmy do pobrania w kasach Kina Muranów.
Pełny program 10. Przeglądu Filmowego „Echa Katynia” dostępny jest na stronie internetowej Biura Edukacji Narodowej IPN: ipn.gov.pl/echakatynia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.