Ruch Focolari wybierze nową przewodniczącą
28 stycznia 2021 | 18:22 | ts | Rocca di Papa Ⓒ Ⓟ
W najbliższą niedzielę 31 stycznia ruch Focolari wybierze nową przewodniczącą. Następczyni 83-letniej Marii Voce będzie wybrana online. Statut tego dzieła katolickiego wyraźnie przewiduje, że na jego czele może stać tylko kobieta.
Od śmierci założycielki ruchu Chiary Lubich (1920-2008) Voce kierowała pracami Focolari przez 12 lat. W wywiadzie dla Vatican News podkreśliła, że „przywilejem” ruchu jest statutowe ustanowienie kobiety w roli kierowniczej. Ruch Focolari może to „w pewnym sensie pionierskie rozwiązanie ukazać Kościołowi i światu”.
Według informacji Marii Voce ruch skupia obecnie około dwóch milionów sympatyków w 182 krajach świata. Bliżej związanych z ruchem jest ok. 120 tys. osób, w tym księża i biskupi. Pochodząca z południowych Włoch prawniczka, teolożka i kanonistka podkreśliła, że stanie na czele ruchu oznacza bycie „naprawdę pierwszą”, służbę innym i przyjmowanie wyzwań. Jak mówiła założycielka Chiara Lubich, należy „kochać, prowadzić i służyć”.
Poprzez swoje zobowiązanie do obsadzenia stanowiska kierowniczego kobietą, ruch Focolari daje świadectwo „równości, głębokiego braterstwa i równej godności, wychodzących poza różnice płciowe, które Bóg dał światu, kiedy stworzył człowieka na swój obraz i uczynił go mężczyzną i kobietą”, powiedział Voce. Zwróciła uwagę, że Bóg stworzył „dwie różne istoty”, ale stworzył je po to, „aby były razem i aby razem tworzyły ludzkość na Jego obraz i podobieństwo”.
W tym sensie, powiedziała ustępująca przewodnicząca, prezydencja kobiet może być „znakiem postępu” i „czymś, co coraz częściej pojawia się zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie”. Jest to także istotny wyraz „maryjnego profilu Kościoła”, dodała. Przypomniała też, że Maryja jest „kobietą, matką, ale także królową Kościoła i, wraz ze swoim Synem na Kalwarii, współodkupicielką ludzkości, zasadą jedności wszystkich”.
Pytana o obecną sytuację ruchu Focolari, Voce porównała ją do „jesiennego drzewa, które być może straciło trochę swoich kwiatów i liści, ale zachowało nienaruszone mocne korzenie”. Dzieło jest rozsiane na wszystkich kontynentach i może „w dalszym ciągu pielęgnować swoje korzenie i sprawiać, że rozkwitają”, a to da się zauważyć. Swojemu ruchowi życzyła na przyszłość „wierności życiu Ewangelią w sposób konkretny”, posuniętej aż do „heroizmu”.
Ruch Focolari – Dzieło Maryi – założyła w swoim rodzinnym Trydencie w 1943 r. 23-letnia wówczas Chiara Lubich. Założycielka jednego z największych ruchów świeckich katolików w Kościele urodziła się 22 stycznia 1920 r., zmarła 14 marca 2008 r. w międzynarodowym ośrodku ruchu Focolari w Rocca di Papa pod Rzymem.Ideą tego ruchu przebudzenia duchowego jest umacnianie szacunku i tolerancji między ludźmi w duchu Ewangelii oraz przyczynianie się do większego braterstwa i jedności w świecie. Do wspólnoty należą również osoby nie związane z żadną religią. Na całym świecie funkcjonuje 35 miasteczek – modeli nowego społeczeństwa. Najstarsze z nich – „formacyjny bastion” ruchu Focolari – założyła Chiarę Lubich przed niemal 60 laty w Loppiano we włoskiej Toskanii. Mieszka tam blisko tysiąc fokolarynów z 70 krajów świata, starających się wcielić w życie ideał chrześcijańskiego współistnienia w różnorodności kultur. Loppiano odwiedził w maju 2018 r. papież Franciszek.
Od lat sześćdziesiątych Dzieło Maryi jest obecne także w Polsce.
Proces beatyfikacyjny Chiary Lubich rozpoczął się 27 stycznia 2015 r. w diecezji Frascati koło Rzymu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.