Rycerze Kolumba wspominali swojego założyciela
14 sierpnia 2024 | 15:19 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Rycerze Kolumba modlili się z okazji wspomnienia liturgicznego swojego założyciela – beatyfikowanego w 2020 roku ks. Michaela McGivneya. Jedna z Mszy świętych była celebrowana 13 sierpnia w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, gdzie powstała jedna z pierwszych rad rycerskich w Polsce i gdzie są przechowywane relikwie założyciela Zakonu liczącego ponad 2 miliony mężczyzn.
Mszy świętej przewodniczył ks. Cezary Jagiełło, kapelan Rycerzy Kolumba. – Obchodzimy wspomnienie ks. Michaela McGivneya. Dlatego chcemy dzisiaj modlić się w naszych intencjach za wstawiennictwem tego błogosławionego, aby zaniósł je przez Boży tron. Dzisiaj prosimy także, aby nasz patron został wyniesiony na ołtarze poprzez kanonizację. Gromadzimy się, aby prosić o dar braterstwa, miłości czy bezinteresownej pomocy wobec najsłabszych. Podobnie czynił ks. McGivney – mówił ks. Jagiełło.
Jan Malik jest dyrektorem ds. programowych Rady Rycerzy Kolumba im. MB Częstochowskiej w Radomiu. – Nasz założyciel uczy nas solidarności, życia wspólnotowego. Jest przykładem na współczesne czasy. Istnieje też potrzeba promocji jego nauczania, która wypływa z Ewangelii – powiedział J. Malik.
Kanclerzem rady jest Mirosław Trzos. – Cała nasza działalność jest oparta m.in. na czynieniu miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących. Wszystko po to, abyśmy tworzyli jedno, abyśmy szli z miłosierdziem do drugiego człowieka, ofiarowując miłość – powiedział Rycerz Kolumba.
Ks. Michael McGivney był amerykańskim kapłanem, który żył i pracował jako duszpasterz w USA w II połowie XIX wieku. Szeroko angażując świeckich w życie parafii, wyprzedził postanowienia Soboru Watykańskiego II. Założył wspólnotę katolickich mężczyzn – Rycerzy Kolumba, która miała pomóc im zaangażować się w życie Kościoła oraz stawać się lepszymi mężami i ojcami. Mężczyźni mieli się w niej rozwijać, pielęgnując swoje życie rodzinne, praktykując wiarę katolicką, służąc swojej parafii i troszcząc się o najbardziej potrzebujących oraz o siebie wzajemnie. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn.
W Polsce obecni są od 2006 roku i liczą 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie ponad 30 diecezji. Ich krajowym przełożonym, Delegatem Stanowym, jest Marek Ziętka, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.