Rzecznik Episkopatu: propozycja SLD jest demagogiczna
23 lipca 2009 | 14:47 | rl (KAI) / ju. Ⓒ Ⓟ
„Politykom daje się chyba we znaki sezon ogórkowy, wszak Parlament wyjechał na wakacje i o czymś trzeba mówić” – powiedział ks. Józef Kloch.
Jak dodał, mając za sobą siedem lat pracy na tym stanowisku, dostrzega regularnie powracający temat finansów w Kościele w okresie wakacyjnym. „To nic nowego”.
Jak stwierdził rzecznik Episkopatu, kapelani nie zarabiają takich pieniędzy, o których przeczytać można w dzisiejszym „Dzienniku”. Owszem, powiedział ks. Kloch, kapelani zatrudnieni na podstawie umowy o pracę pobierają pensje, ale sięgają one ok. 2-2,5 tys. zł brutto i to przy założeniu, że pracują w dużym szpitalu na całym etacie.
Rzecznik uznał za „kompletną demagogię” twierdzenie, iż kapelani mogą pobierać pieniądze z tacy i z tego się utrzymywać. „W żadnej parafii składka nie jest przeznaczona na utrzymanie duchownego. Służy ona dziełom miłosierdzia, utrzymaniu kościoła, zakupom potrzebnych sprzętów, ale nie jest zbierana dla samego księdza” – podkreślił ks. Kloch.
Poinformował również, że od czasu, gdy posługuje jako rzecznik Konferencji na posiedzeniach Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu kwestie wynagrodzenia dla kapelanów pracujących w szpitalach nigdy nie były podejmowane. „Sami posłowie SLD przyznają, że 75 proc. chorych korzysta w szpitalach z posługi kapelanów, a więc są oni potrzebni” – dodał ks. Kloch. Przypomniał również, że ich praca ma nienormowany charakter. Oprócz porannego pobytu w szpitalu, który związany jest ze sprawowaniem Mszy św., rozdawaniem Komunii św. w salach czy udzielaniem sakramentów, niejednokrotnie kapelani wzywani są w nocy. „Tym samym są zupełnie wyłączeni z pracy parafialnej. Zatem wynagrodzenie, które otrzymują, pozwala im lepiej tę posługę spełniać” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Ks. Kloch poinformował również, że np. w rzymskiej klinice Gemelli, gdzie leczony był Jan Paweł II, pracuje sześciu kapelanów. W Stanach Zjednoczonych jeden kapelan ma pod swoją opieką jedynie 20 pacjentów. Tymczasem w naszym kraju bywa i tak, że jeden czy dwóch kapelanów przypada na 600 łóżek. „Kapelani pobierają jedynie wynagrodzenie za pracę, którą wykonują” – podsumował rzecznik Episkopatu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.