Rzecznik Praw Dziecka: Dzieci umierają, a program operacji serca nie działa
14 września 2020 | 16:03 | maj / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak apeluje o wznowienie programu interwencji kardiologicznych u dzieci przed narodzeniem. W ramach działającego od 2011 r. programu wykonano 128 zabiegów kardiologicznych w krytycznych wadach serca 119 maluchów, ze skutecznością 90 proc. Program przestał działać w kwietniu 2020 r. Do RPD wpływają dramatyczne listy od fundacji pomagającej ratować dzieci z wadami serca i rodziców maleństw, które czekają na ratunek.
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwrócił się z apelem do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o pilne podjęcie działań dla wznowienia realizacji zabiegów kardiologicznych u dzieci przed narodzeniem. W skierowanym do ministra piśmie informuje o trudnościach związanych z realizacją programu oraz o tym, że mimo podejmowanych prób ich przezwyciężenia nadal nie przeprowadza się tego typu operacji, gdyż m.in. brakuje miejsca, w którym mogłyby się one odbywać.Od kwietnia 2020 r., kiedy to wstrzymano realizację programu, zmarło już dwoje dzieci, zaś ciężarne pacjentki, u których dzieci stwierdzono choroby kardiologiczne zagrażające ich życiu i zdrowiu, są kierowane na leczenie poza granicami kraju.
Zdaniem Rzecznika należałoby podjąć pilne działania dla przywrócenia programu i zorganizować jak najszybciej spotkanie wszystkich stron, mogących wpłynąć na wyciągnięcie go z zapaści, w tym m.in. przedstawicieli ministerstwa, NFZ, Rzecznika, nadzoru medycznego i zespołu realizującego program interwencji kardiologicznych.
Program interwencji kardiologicznych u dzieci przed narodzeniem realizowany był od 2011 r. w Szpitalu Bielańskim w Warszawie przez zespół pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Joanny Szymkiewicz– Dangel. W 2014 r. zabiegi te stały się częścią programu Ministerstwa Zdrowia pt. „Program kompleksowej diagnostyki i terapii wewnątrzmacicznej w profilaktyce następstw i powikłań wad rozwojowych i chorób płodu – jako element poprawy stanu zdrowia płodów i noworodków” (koordynowanego przez prof. Krzysztofa Szaflika). Od 2011 r. zespół wykonał 128 zabiegów kardiologicznych w krytycznych wadach serca u 119 płodów, ze skutecznością 90 proc. To obecnie trzeci co do wielkości program na świecie. Zdaniem ekspertów międzynarodowe środowisko medyczne stawiało go jako wzór do naśladowania.
Do Biura Rzecznika Praw Dziecka trafiły zgłoszenia od matek w ciąży, których dzieci wymagają prenatalnej operacji kardiologicznej, ale nie ma jej gdzie w Polsce przeprowadzić. Wpłynął także apel Fundacji Serce Dziecka o interwencję na rzecz przywrócenia programu. „Zwracamy się do Pana zaledwie 2 dni po tym, kiedy jedno z dzieci nie doczekało przywrócenia programu i zmarło w 12 godzin po narodzeniu. A była ogromna szansa na uratowanie jego życia w ramach programu interwencji kardiologicznych u płodów.(…) Wielu z nas, rodziców przeżyło strach o własne dziecko. Dlatego upominamy się o życie i zdrowie kolejnych dzieci, które mają szansę na operacje ratujące ich życie jeszcze, zanim przyjdą na świat – napisali do Rzecznika przedstawiciele Fundacji, która od 15 lat wspiera dzieci z wadami serca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.