Sąd odroczył rozprawę dotyczącą Matki Bożej z tęczową aureolą
10 listopada 2021 | 23:20 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Sąd Okręgowy w Płocku podczas rozprawy w dniu 10 listopada odroczył rozprawę apelacyjną od wyroku uniewinniającego trzy kobiety, oskarżone o obrazę uczuć religijnych, w związku z rozlepianiem wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. W sprawie obrazy uczuć religijnych apelacje złożyła Prokuratura Rejonowa w Płocku i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych. Rozprawa apelacyjna w Sądzie Okręgowym odbędzie się 8 grudnia.
W środę 10 listopada w Sądzie Okręgowym w Płocku na rozprawie apelacyjnej stawiły się wszystkie trzy kobiety – Elżbieta P., Anna P. i Joanna G.-I. – uniewinnione w postępowaniu w pierwszej instancji, ich obrońcy, prokurator i oskarżyciel posiłkowy ks. Tadeusz Łepkowski (obecnie emerytowany proboszcz parafii, na terenie której pojawiły się nalepki z Matką Bożą Częstochowską w tęczowej aureoli) wraz ze swym pełnomocnikiem.
W sądzie zabrakło działaczki pro life Kai Godek, która występuje w postępowaniu jako oskarżycielka posiłkowa, oraz jej pełnomocnika. Pełnomocnik tuż przed rozpoczęciem rozprawy przesłał do sądu wniosek o zmianę terminu rozprawy, z uwagi na swój stan zdrowia. Sędzia Sądu Okręgowego, po wysłuchaniu stron, zdecydował o odroczeniu rozprawy do 8 grudnia.
Trzeba dodać, że prokurator oraz oskarżyciel posiłkowy wraz ze swym pełnomocnikiem poparli wniosek o odroczenie rozprawy, natomiast obrona (pełnomocnik trzech wymienionych kobiet) pozostawiła decyzję w tej sprawie sądowi. Rozprawa apelacyjna odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Płocku 8 grudnia.
***
Sprawa trzech aktywistek LGBT w Sądzie Rejonowym w Płocku zakończyła się 2 marca. Dwa lata wcześniej, w Wielkanoc 2019 r. w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku powstał Grób Pański, z którego wystroju wynikało, że m.in. LGBT, gender, zboczenia i hejt – są grzechami.
W Wielką Sobotę 20 kwietnia 2019 r. w kościele pojawiło się dwoje protestujących aktywistów LGBT. Między aktywistami a ówczesnym proboszczem ks. Tadeuszem Łebkowskim doszło do wymiany zdań, jeden z aktywistów nagrywał zajście telefonem komórkowym. Gdy na miejsce została wezwana policja, aktywista zarzucił księdzu odebranie telefonu, informował też o zaginięciu kart z aparatu. Ksiądz powiadomił z kolei o zakłóceniu obrządku religijnego. Protestujący aktywiści przyszli do kościoła także w Wielką Niedzielę 21 kwietnia 2019 r.
W nocy z dnia 26 na 27 kwietnia 2019 r. we wczesnych godzinach rannych, w ciemności, z zasłoniętymi twarzami, Elżbieta P., Anna P. i Joanna G.-I. rozlepiły wokół kościoła parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Wizerunki takie pojawiły się m.in. na koszu na śmieci i toalecie toi-toi.
Płocka Prokuratura Rejonowa postawiła kobietom, które rozlepiały kontrowersyjne wizerunki, zarzut z art. 196 Kodeksu karnego – chodziło o obrazę uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej, za co grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Prokurator Ewa Przybyłowska-Dołhun wykazała, że te trzy osoby działały wspólnie i w porozumieniu, rozklejając „na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczności LGBT”. Domagała się kary 6 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne.
2 marca sędzia Sądu Rejonowego w Płocku Agnieszka Warchoł wygłosiła wyrok z uzasadnieniem, oskarżone zostały uniewinnione. Zdaniem sądu przestępstwa nie było, ponieważ aby na podstawie art. 196 Kodeksu karnego oskarżyć kogoś o obrazę uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotów czci religijnej, muszą być spełnione trzy warunki: musi dojść do obrazy uczuć religijnych innych osób, obrazę tę wywołuje znieważenie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, znieważenie to zostaje uczynione publicznie.
Agnieszka Warchoł w uzasadnieniu powiedziała też, że trzy oskarżone kobiety walczyły o uprawnienie osób LGBT „w reakcji na instalację Grobu Pańskiego z treściami przyrównującymi osoby LGBT do grzechu”. Tęczowa flaga wpisana w aureolę Matki Bożej Częstochowskiej została w 1978 r. zaprojektowana przez Gilberta Bakera „jako symbol dumy i ruchu równouprawnienia na rzecz osób LGBT”. Ten symbol ma „zwrócić uwagę na konieczność równouprawnienia ludzi z uwagi na ich orientację i przynależność do płci”, nie wnosi więc negatywnych treści i nie poniża.
Przyznała, że inicjatorki „tęczowych obrazków” chciały posłużyć się prowokacją, aby nagłośnić „poruszającą instalację Grobu Pańskiego, gdzie obok pospolitych grzechów znalazły się przekazy homofobiczne, krzywdzące osoby nieheteronormatywne”.
Podczas jednej z rozpraw w Sądzie Rejonowym ks. Tadeusz Łebkowski powiedział m.in.: „Jako duchowny Kościoła katolickiego modlę się za uczestników i zwolenników rewolucji neomarksistowskiej, często nieświadomych wielkiego zła, w jakim uczestniczą, aby ich Bóg obdarzył łaską nawrócenia i zbawienia. Modlę się tym bardziej, gdyż jestem przekonany, że kto występuje przeciw Bożemu Synowi i Jego Matce, wcześniej czy później ponosi klęskę. Dlatego żal mi uczestników tej obyczajowej rewolucji”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.