Sandomierz: lekarze-ginekolodzy o etyce zawodu
27 marca 2011 | 16:25 | apis Ⓒ Ⓟ
Dwudniowe sympozjum Ogólnopolskiej Sekcji Ginekologiczno-Położniczej Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich trwa w dniach 26-27 marca w Diecezjalnym Centrum „Quo vadis” w Sandomierzu. Przybyli na nie lekarze-ginekolodzy z różnych regionów kraju wraz ze swoimi rodzinami.
Ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Mszy św. celebrowanej w katedrze wraz z lekarzami modlił się o uszanowanie i obronę życia od momentu jego poczęcia aż do naturalnej śmierci.
– Współczesna kultura konsekrowała, wyniosła na ołtarze zdobycze nauki, które mają służyć zaspokojeniu wszelkich pragnień człowieka, bez względu na koszty i skutki. Cel uświęca środki, można by powtórzyć za Machiavellim – mówił bp Nitkiewicz do zgromadzonych lekarzy.
– Wśród niezliczonych ofiar takiej logiki są dzieci zabite w wyniku aborcji, technik sztucznego zapłodnienia oraz eksperymentów genetycznych. Paradoksalnie nazywa się to postępem, nowoczesnością, uszanowaniem wolnej woli człowieka i jego praw obywatelskich. Tymczasem w zabójstwie dziecka nienarodzonego dokonuje się podeptanie praw kogoś najsłabszego i zupełnie bezbronnego – dodał biskup.
Hierarcha kontynuując swoją myśl na temat zabijania nienarodzonych dzieci, podkreślił to, że dziecko, które zostało powołane przez Boga do życia nie może się narodzić i zrealizować w świecie, jako osoba ludzka.
– Matka i ojciec odrzucają w ten sposób cząstkę samych siebie, ciało ze swojego ciała, które już jest człowiekiem, jak oni. Niełatwo jest przeciwstawić się takiej pseudokulturze. To jednak nie może nas zniechęcać. Wszyscy razem, duszpasterze i wierni świeccy, w pierwszej kolejności lekarze, musimy uczynić, co tylko w naszej mocy, aby rozbłysła na nowo świętość i godność ludzkiego życia – zaapelował ordynariusz sandomierski.
Na zakończenie Mszy św. biskup wręczył wyróżnienie Protector Vitae dla Barbary Palacz, jako wyraz jej długoletniego wkładu i troski w obronę życia. Barbara Palacz jest emerytowaną pielęgniarką, która przez wiele lat organizowała nabożeństwa w obronie życia oraz troszczyła się o jego poszanowanie w swoim codziennym posługiwaniu w służbie zdrowia.
Doktor Iwona Rawicka ze Szczecina, podkreśliła to, że parę lat temu polscy lekarze ginekolodzy zrzeszyli się, by z jednej strony wzbogacać się wzajemną wiedzą i doświadczeniem, a także dyskutować na tematy zawodowe oraz podejmować ważne problemy etyczne związane z ich pracą. – W spotkaniach tych kluczową rolę odgrywa także element formacyjny, który pozwala nam kształtować nasze sumienia i budować duchowo – mówiła dr Rawicka.
Doktor Maria Szpalińska z Krakowa zwróciła uwagę na to, iż ważne jest to, aby ginekologiczna formacja odbywała się także rodzinie, bo przecież to najważniejszy element naszego życia. Jej zdaniem, te spotkania służą wymienianiu się uwagami, spostrzeżeniami i wspieraniu się, aby zawód lekarski mógł być wykonywany zgodnie w sposób chrześcijańskim ukształtowanym sumieniem.
Doktor Arkadiusz Ślusarski z Ożarowa Mazowieckiego zaznaczył, że obecnie jest trudno być dobrym ginekologiem z chrześcijańskim sumieniem. – Spotykamy się z różnymi działaniami, które często nie są zgodne z naszym sumieniem. Ustawodawcy nakładają na nas obowiązki, co, do których nie możemy się uchylić pod różnego rodzaju sankcjami karnymi. Obawiamy się, iż może zaistnieć sytuacja, że będziemy zwalniani z pracy tylko, dlatego, że będziemy postępować zgodnie z sumieniem – podkreślił dr Ślusarski.
Podczas lekarskiego sympozjum odbędą się trzy wykłady medyczne związane ze specyfiką zawodową lekarzy, jak również konferencje duchowe, spotkania modlitewne i zwiedzanie Sandomierza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.